Expander: We wrześniu na GPW bez zmian

Krzysztof Stępień
opublikowano: 30-09-2009, 14:23

Kończąca miesiąc i kwartał na giełdzie sesja upływa bardzo spokojnie. Widać, ż chodzi raczej o zachowanie status quo niż windowanie cen.

Bilans III kwartału dla naszego parkietu jest bardzo korzystny. Na tle świata to jednak zbyt mało, by znaleźć się w grupie liderów. WIG20 ze zwyżką blisko 20% w globalnym zestawieniu zajmuje 37. pozycję. Znacznie lepiej wypadają inne indeksy z naszego regionu, takie jak: litewski, estoński, węgierski, bułgarski, czy turecki. To wiele mówi o tym, jakie czynniki kształtowały koniunkturę na naszej giełdzie w ostatnich miesiącach. Zyskiwała ona głównie dzięki korzystnemu nastawieniu do europejskich rynków wschodzących. Jeszcze słabiej polska giełda prezentuje się w miesięcznym zestawieniu, gdzie znajdujemy się w ostatniej dwudziestce krajów. Wrzesień nie przyniósł żadnych zmian cen największych firm. Przeceniły się natomiast walory małych i średnich spółek, które wcześniej bardzo mocno zyskiwały.
Po wrześniowych notowaniach niewiele więcej wiemy o tym, co może przynieść przyszłość. Ostatnie tygodnie były  ścierania się przeciwstawnych opinii. Z jednej strony, utrzymywało się przekonanie, że gospodarki wychodzą na prostą, a z drugiej, obawa, że to już znalazło odbicie w cenach akcji. Do tego zaczęły pojawiać się gorsze od oczekiwanych doniesienia gospodarcze, wskazujące na to, że skala poprawy koniunktury może nie być aż tak duża, jak na to liczą inwestorzy.

Elementem zwracającym uwagę w III kwartale były też tracący na wartości dolar oraz idące w dół ceny akcji w Chinach. Pierwsze zjawisko było odzwierciedleniem rosnącej skłonności do ryzyka, co skłaniało do poszukiwania okazji inwestycyjnych na mniej stabilnych rynkach. Słabość chińskiego parkietu związana była z obawami przed przegrzaniem  gospodarki, czyli skutkami programów pomocowych. Widać, że niosą one ze sobą wsparcie koniunktury, ale i poważne zagrożenia. Wciąż też nie wiadomo, jak gospodarki będą sobie  bez nich.

Wydarzeniem kończącego się miesiąca było przedstawienie planów budżetowych na 2010 r. przez nasz rząd. W nich można upatrywać przyczyn słabszej kondycji warszawskiego parkietu w ostatnich tygodniach. Skala potrzeb pożyczkowych i znaczący regres kondycji finansów publicznych powodowały presję na ceny obligacji i przekładały się na spadek złotego. Frank szwajcarski podrożał o 3,9%. Złoty okazał się najsłabszą walutą z rynków wschodzących. Z punktu widzenia giełdy budżet miał znaczenie o tyle, że wskazał na rysującą się na horyzoncie znaczną podaż akcji na rynku pierwotnym. Przymiarką do tego, jakie  zainteresowanie akcjami państwowych firm będzie oferta walorów PGE, planowana na najbliższe tygodnie. Sprawa będzie tym bardziej istotna, że towarzyszyć jej będzie sprzedaż walorów przez PKO BP (2 października nastąpi odjęcie prawa poboru).
 
Z publikowanych dziś danych gospodarczych uwagę zwracać będzie raport ADP na temat liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA. Oczekiwania mówią o spadku o 200 tys. we wrześniu wobec niecałych 300 tys. miesiąc wcześniej. Dodatkowy kontekst dla tych informacji stworzyła wczorajsza publikacja indeksu zaufania konsumentów, który  rozczarował. Widać, że Amerykanie czują się wciąż bardzo niepewnie. To, że sytuacja na rynku pracy nie pogarsza się tak szybko, jak kilka miesięcy temu, nie oznacza poprawy sytuacji pracowników. Miejsc pracy, jak ubywało, tak nadal ubywa.

Ostatnia nerwowość na rynku dolara negatywnie odbija się na kondycji rynku surowców. Zdecydowana większość z nich traciła. Relatywnie mocno trzymały się przez ostatnie 5 dni miedź oraz złoto,  wypadała ropa naftowa. Sam indeks CRB, skupiający najważniejsze towary, szedł w dół, ale nie zmieniło to jego sytuacji w dłuższym terminie. Tkwi w trendzie bocznym i na razie nie widać czynników mogących doprowadzić do jego zakończenia. To zaś wskazuje na to, że jako klasa aktywów towary nie będą w najbliższym czasie atrakcyjną propozycją.
Zresztą takie zachowanie jest zgodne z analizą międzyrynkową, gdzie surowce najbardziej zyskują, gdy pojawiają się realne oznaki wzrostu gospodarczego i popyt przybiera fizyczny, a nie tylko inwestycyjnych charakter. Tego w obecnych warunkach wciąż jeszcze brakuje.

Sierpniowa produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 18,7% r/r
Sierpniowa produkcja przemysłowa w Korei wzrosła o 1,2% r/r
Sierpniowa liczba rozpoczętych budów w Japonii spadła o 38,3% r/r
Wrześniowa stopa bezrobocia w Niemczech spadła do 8,2%
Szacunek wrześniowej inflacji w strefie euro
Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
Cotygodniowe dane o liczbie kredytów hipotecznych w USA
Wrześniowy raport ADP na temat liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA
Amerykański PKB w II kwartale
Wrześniowy Chicago PMI w USA

Krzysztof Stępień
Główny ekonomista firmy Expander Niezależny Doradca Finansowy

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Stępień

Polecane