Expander: Wzrosty z niepewnym wzrostem amerykańskiej gospodarki w tle

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-10-2006, 10:55

Wygląda na to, że inwestorzy lekceważą konsekwencje spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. DJIA pnie się na kolejne szczyty notowań a S&P500 brakuje do osiągnięcia historycznych rekordów niecałe 200 pkt.

Wygląda na to, że inwestorzy lekceważą konsekwencje spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. DJIA pnie się na kolejne szczyty notowań a S&P500 brakuje do osiągnięcia historycznych rekordów niecałe 200 pkt.

Podobnie jest w Warszawie. WIG i MIDWIG, ku uciesze inwestorów, ponownie ustanawiają rekordy wszech czasów.Siła rozpędu jaka pcha indeksy w górę może oddziaływać do czasu, kiedy powszechny stanie się pogląd, iż hossie nic nie zagraża. Inwestorzy przestaną zwracać uwagę na zapaść na amerykańskim rynku nieruchomości i spadającą dynamikę wzrostu PKB. Wiara w coraz to wyższe poziomy indeksów kiedyś się jednak skończyć i ktoś kto ostatni kupi akcje na szczytach będzie tego mocno żałował. Póki co jednak, „trend jest Twoim przyjacielem” i warto o tym pamiętać. Można zatem oczekiwać dalszych wzrostów przeplatanych kilkudniowymi korektami. Sprzyjać temu mogą taniejące surowce. Jak na razie indeks surowców CRB nie miał sił na to, by dłużej zagościć powyżej poziomu 300 pkt i wygląda na to, że niebawem będziemy świadkami testu wsparć zlokalizowanych przy poziomie 290 pkt. Spadek poniżej wspomnianego poziomu może otworzyć drogę do dalszej przeceny. Powinno to jednak niekorzystnie wpływać na notowania spółek surowcowych na naszym parkiecie, lecz optymizm panujący na rynku zdaje się być tak duży, iż inwestorzy mogą znaleźć inne spółki, jak chociażby banki (mimo, że powszechnie uważane są za zbyt drogie), aby pchnąć indeksy giełdowe na nowe rekordowe poziomy.

WIG notując na zamknięciu poziom 46950,76 pkt ustanowił kolejny rekord wszech czasów podobnie jak indeks średnich spółek MIDWIG, który zanotował 3391,02 pkt. Dużo pomogło dobre otwarcie indeksów za Oceanem, które sprzyjało wzrostom w końcówce sesji. Polska scena polityczna zdaje się nie interesować inwestorów, toteż przełożenie posiedzenia Sejmu w sprawie samorozwiązania nie wpłynęło na rynek mimo, iż zmiany w systemie podatkowym przygotowane w postaci ustaw do uchwalenia przez Sejm zostają odłożone w czasie, co powinno niepokoić inwestorów. Obroty na rynku sięgnęły poziomu niespełna 1,4 mld PLN a na największych polskich spółkach przekroczyły 900 mln PLN. Fundamenty naszej gospodarki na razie nie budzą powodów do obaw, lecz zaniedbanie reformy finansów publicznych znajdzie swoje odbicie w cena akcji w sytuacji pogorszenia klimatu inwestycyjnego na świecie.

Tykającą bombą zegarową jest rosnący do rekordowych poziomów amerykański deficyt handlowy. W sierpniu osiągnął on poziom 69,9 mld USD czyli o blisko 2 mld USD więcej niż w lipcu. Uczestnicy rynku oczekiwali spadku nierównowagi handlowej Stanów Zjednoczonych do poziomu 66,5 mld USD. Tak wysoki deficyt powinien zatem działać z korzyścią dla wspólnej waluty. Tak się jednak nie stało. EUR/USD oscylował wokół poziomu 1,2540 i coraz bardziej prawdopodobny jest spadek tego kuru poniżej poziom 1,25. Gdyby do tego doszło, neutralną reakcją złotego powinno być umocnienie względem euro i osłabieniem do dolara. Wydaje się zatem w tej sytuacji realny trwały spadek EUR/PLN poniżej poziomu 3,90 zł i wzrost USD/PLN powyżej 3,12 zł. Wsparciem dla kursu USD/PLN ciągle pozostaje poziom 3,08 zł. Warto również zwrócić uwagę na notowania EUR/CHF. Kurs tej pary nie chce spadać, co zwiększa prawdopodobieństwo trwałego osłabiania szwajcarskiej waluty względem euro. Taka sytuacja powinna cieszyć kredytobiorców zaciągających zobowiązania w CHF. Daje bowiem nadzieje na spadek kursu CHF/PLN.

Reasumując, będący w pobliżu rekordowych poziomów S&P500 oraz ustanawiający kolejne szczyty notowań DJIA będą stymulowały wzrost indeksów na innych światowych parkietach. Spadek cen surowców oraz brak negatywnych informacji z amerykańskiej gospodarki mogą sprzyjać wzrostom. Rosnący deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych jest przez inwestorów lekceważony, podobnie jak miało to miejsce w 2005. Pozwala to na umacnianie dolara i zwiększa zyski inwestorów zagranicznych angażujących się w amerykańskie akcje. Warto także zauważyć, iż nasza giełda pełni ostatnio rolę lidera wzrostów spośród parkietów europejskich. Można zatem oczekiwać kontynuacji tej tendencji, zwłaszcza gdy ma się na uwadze WIG20, który dzieli od rekordu wszech czasów niespełna 200 pkt. Wczoraj na zamknięciu indeks polskich blue chipów zanotował poziom 3153,17 pkt a inwestorzy grający na kontraktach terminowych zdają się być przepełnieni optymizmem utrzymując 37 pkt dodatnią bazę. Notowane powyżej indeksu WIG20 kontrakty futures dodatkowo aktywują popyt ze strony arbitrażystów zachęcając ich do zakupu akcji największych polskich spółek.

Dziś po południu ważne publikacje z amerykańskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej oraz indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan. Jeśli dane okażą się lepsze od prognoz powinno to pomóc rynkom akcji i dodatkowo zmniejszyć prawdopodobieństwo spadku stóp procentowych za Oceanem w I kwartale przyszłego roku. Dla nas ważny też będzie przedpołudniowy odczyt wrześniowej inflacji CPI. Szacuje się, iż ceny koszyka dóbr i usług konsumpcyjnych w poprzednim miesiącu wzrosły o 1,8% w ujęciu r/r czyli o 0,2% więcej niż miesiąc wcześniej. Wyższy od prognoz wzrost inflacji mógłby zwiastować rychłą podwyżkę stóp procentowych przez RPP, której i tak inwestorzy oczekują na początku przyszłego roku. Należy jednak obserwować reakcję na rynku długu. Ewentualny spadek cen obligacji i wzrost ich rentowności będzie sygnałem tego, iż rynek przygotowuje się do podwyżek kosztu pieniądza.

Michał Kowalski

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Expander: Wzrosty z niepewnym wzrostem amerykańskiej gospodarki w tle