Czytasz dzięki

Exxon Mobil nie jest już najwięcej wartą amerykańską spółką naftową

opublikowano: 08-10-2020, 08:07

Po raz pierwszy od powstania ponad sto lat temu jako Standard Oil, Exxon Mobil stracił status amerykańskiej spółki naftowej o największej wartości rynkowej.

Kapitalizacja Exxon Mobil wynosi 141,62 mld USD. Jego największy krajowy konkurent, Chevron, jest wart 142 mld USD. Analitycy podkreślają, że zmiana na pozycji „króla nafty” to bardziej konsekwencja problemów Exxon niż osiągnięć jego rywala. Exxon nie był w stanie generować dostatecznie dużo gotówki, aby finansować nakłady kapitałowe. Uzależniło go to od zaciągania długu, co wywarło presję na dywidendę, sięgającą 15 mld USD rocznie. Akcje Exxon staniały o 50 proc. w tym roku, a jego strata w drugim kwartale była rekordowa. W sierpniu spółka została wyrzucona z indeksu blue chipów Dow Jones.

Exxon Mobil
Zobacz więcej

Exxon Mobil fot. Bloomberg

Chevron radzi sobie lepiej w okresie pandemii, choć jego akcje są o 38 proc. tańsze niż na początku roku. Bilans spółki jest na tyle mocny, że w ubiegłym tygodniu przejęła za 5 mld USD Noble Energy.

Analitycy podkreślają, że znakiem naszych czasów jest to iż więcej wart niż oba koncerny naftowe jest NextEra Energy. Kapitalizacja największego na świecie producenta energii wiatrowej i słonecznej sięga 145,5 mld USD. To najwięcej warta na świecie spółka użyteczności publicznej. Jej akcje zdrożały o ponad 20 proc. w tym roku.

- Ludzie wierzą, że energię odnawialną czeka wzrost, a ropę i gaz spadek – zauważył Jigar Shah, współzałożyciel spółki Generate, zajmującej się finansowaniem „zielonych” projektów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane