Exxon może domagać się odszkodowania za aktywa przejęte 61 lat temu na Kubie

opublikowano: 22-04-2021, 08:36

Sąd w USA zdecydował, że Exxon Mobil może domagać się 280 mln USD odszkodowania od dwóch kubańskich firm za przejęcie aktywów amerykańskiego koncernu w 1960 roku, krótko po komunistycznej rewolucji na Kubie.

Exxon wystąpił z pozwem przeciwko Corporacion Cimex i Union Cuba-Petroleo (Cupet) w 2019 roku kiedy administracja Donalda Trumpa wycofała się z blokowania przez rząd USA prawa pochodzącego z 1996 roku, pozwalającego występować z prywatnymi roszczeniami z tytułu nielegalnego przejęcia aktywów na Kubie.

Kubańskie firmy domagały się oddalenia pozwu twierdząc, że jako państwowe podmioty nie podlegają roszczeniom. Sędzia sądu w Waszyngtonie uznał jednak, że procedura wobec Cimex może się nadal toczyć, a w przypadku Cupet Exxon może zbierać dowody uzasadniające legalność roszczeń, z którymi występuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane