Gazprom zdetronizował ExxonMobil

opublikowano: 03-10-2017, 09:16
aktualizacja: 03-10-2017, 09:18

Po 12 latach amerykański ExxonMobil przestał być największą na świecie spółką z sektora energii. Zastąpił go Gazprom.

Rosyjski Gazprom znalazł się na szczycie rankingu 2017 S&P Global Platts Top 250. Bierze on pod uwagę cztery parametry: wartość aktywów , przychody, zyski i zwrot z zainwestowanego kapitału.  

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Zmiany w rankingu, m.in. spadek ExxonMobil na 9. miejsce, odzwierciedlają „dramatyczne” przemiany w branży, podkreśla S&P Global Platts. Zwraca uwagę, że zwykle na szczycie zestawienia znajdowały się zintegrowane firmy naftowe. W tym roku awansowały w nim wyraźnie spółki użyteczności i operatorzy rurociągów.

- Europejskie firmy użyteczności publicznej i północnoamerykańskich operatorów rurociągów wzmocniło to, że trzymają się tego, na czym znają się najlepiej i nie wchodzą w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia na nieznanych obszarach – zauważył Harry Weber, ekspert S&P Global Platts.

Niektóre firmy naftowe, które uniknęły spadku w rankingu, inwestowały ostatnio w rurociągi. Zrobił tak m.in. francuski Total, który awansował z 12. na 10. miejsce i powrócił do pierwszej „dziesiątki” po dwóch latach nieobecności.  

Poniżej pierwsza „dziesiątka” rankingu  S&P Global Platts:

1. Gazprom (Rosja, w 2016 roku miejsce 3.)
2. E.ON (Niemcy, 114)
3. Reliance Industries (Indie, 8)
4. Korea Electric Power (Korea Południowa, 2)
5. China Petroleum & Chemical (Chiny, 13)
6. Łukoil (Rosja, 6)
7. Indian Oil Corp (Indie, 14)
8. Valero Energy (USA, 5)
9. ExxonMobil (USA, 1)
10. Total (Francja, 12)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, oilprice.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu