EY/ Oxford Economics: wzrost PKB w strefie euro wyniesie 1,5 proc. w 2015 r.

ISBNews
15-04-2015, 10:04

Analitycy EY i Oxford Economics podnieśli prognozę wzrostu gospodarczego w strefie euro w 2015 r. do 1,5% r/r z 1,2% r/r, podał EY.

"Po umiarkowanym wzroście w 2014 roku, kiedy dynamika PKB wyniosła 0,9%, tegorocznemu ożywieniu będą sprzyjać dwa czynniki - po pierwsze spadek cen ropy naftowej (o ponad połowę w ciągu roku), po drugie program skupu obligacji wprowadzony przez EBC" - czytamy w materiale.

"Sygnały ożywienia gospodarczego w strefie euro są bardzo wyraźne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to nie jest gwałtowne przyspieszenie, które pamiętamy sprzed kryzysu ekonomicznego w 2008 roku. Dodatkowo, w samej strefie euro występują i będą nadal występować istotne różnice w tempie wzrostu gospodarczego pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi" - powiedział główny ekonomista EY Marek Rozkrut, cytowany w komunikacie.

Prognoza na 2016 r. zakłada wzrost PKB w strefie euro na poziomie 1,8%, natomiast w latach 2017-2019 dynamika aktywności gospodarczej w strefie euro zdaniem analityków ustabilizuje się na poziomie 1,6% r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / EY/ Oxford Economics: wzrost PKB w strefie euro wyniesie 1,5 proc. w 2015 r.