EY: przez brexit z Wielkiej Brytanii odpłynie 800 mld GBP aktywów

opublikowano: 07-01-2019, 12:30

Eksperci EY oszacowali, że z powodu brexitu do nowych centrów finansowych w Unii Europejskiej odpłyną z Wielkiej Brytanii aktywa wartości prawie 800 mld GBP, informuje Reuters.

Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej w marcu. Jak dotąd jej parlament nie zatwierdził umowy o warunkach brexitu wynegocjowanych z Brukselą przez rząd. Głosowanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

- Im bardziej się zbliżymy do 29 marca bez umowy, tym więcej aktywów będzie odpływać i więcej ludzi będzie zatrudnianych w UE lub tam przenoszonych – powiedział Omar Ali, szef usług finansowych w Wielkiej Brytanii z EY.

Szacunki EY dotyczące odpływu aktywów z powodu brexitu są zbliżone do przedstawionych przez Frankfurt Main Finance. Eksperci organizacji promującej niemieckie centrum finansowe szacowali, że trafi do niego 750-800 mld EUR aktywów tylko w obecnym kwartale.

EY ustaliło, że ok. 2 tys. nowych miejsc pracy w usługach finansowych zostało stworzonych w Europie kontynentalnej w reakcji na zbliżający się brexit. Najpopularniejszymi lokalizacjami są Dublin, Luksemburg, Frankfurt i Paryż.

EY ostrzegał, że dotychczasowe zmiany mogą okazać się „czubkiem góry lodowej” jeśli dojdzie do wyjścia brexitu bez zawarcia umowy z UE.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu