EY: przez brexit z Wielkiej Brytanii odpłynie 800 mld GBP aktywów

opublikowano: 07-01-2019, 12:30

Eksperci EY oszacowali, że z powodu brexitu do nowych centrów finansowych w Unii Europejskiej odpłyną z Wielkiej Brytanii aktywa wartości prawie 800 mld GBP, informuje Reuters.

Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej w marcu. Jak dotąd jej parlament nie zatwierdził umowy o warunkach brexitu wynegocjowanych z Brukselą przez rząd. Głosowanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

- Im bardziej się zbliżymy do 29 marca bez umowy, tym więcej aktywów będzie odpływać i więcej ludzi będzie zatrudnianych w UE lub tam przenoszonych – powiedział Omar Ali, szef usług finansowych w Wielkiej Brytanii z EY.

Szacunki EY dotyczące odpływu aktywów z powodu brexitu są zbliżone do przedstawionych przez Frankfurt Main Finance. Eksperci organizacji promującej niemieckie centrum finansowe szacowali, że trafi do niego 750-800 mld EUR aktywów tylko w obecnym kwartale.

EY ustaliło, że ok. 2 tys. nowych miejsc pracy w usługach finansowych zostało stworzonych w Europie kontynentalnej w reakcji na zbliżający się brexit. Najpopularniejszymi lokalizacjami są Dublin, Luksemburg, Frankfurt i Paryż.

EY ostrzegał, że dotychczasowe zmiany mogą okazać się „czubkiem góry lodowej” jeśli dojdzie do wyjścia brexitu bez zawarcia umowy z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane