FAA: Boeingi 737 MAX „uziemione” przynajmniej do maja

opublikowano: 15-03-2019, 07:31

Amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA) uważa, że wszystkie Boeingi 737 MAX 8 i 9 nie będą mogły wykonywać lotów przynajmniej do maja.

Amerykański regulator ogłosił, że Boeingi 737 MAX nie będą mogły latać dopóki ich producent nie wprowadzi aktualizacji oprogramowania i nie przetestuje go. Może to potrwać kilka miesięcy. Analitycy Bank of America twierdzą, że możliwe jest „uziemienie” Boeingów 737 MAX nawet na sześć miesięcy, bo oprócz zmian w oprogramowaniu niezbędne będzie również wprowadzenie zmian w instrukcjach użytkowania oraz procedurach treningowych.

fot. Bloomberg

Boeingi 737 MAX zostały „uziemione” w wielu krajach świata po tym jak ostatnią niedzielę doszło do drugiej w ciągu pięciu miesięcy katastrofy tego modelu samolotu. Przebieg obu wypadków, w których zginęło prawie 350 osób, był podobny. Pojawiło się podejrzenie, że mógł do nich przyczynić się komputerowy system mający zapobiegać przeciągnięciu samolotu.

Bank of America utrzymał rekomendację „kupuj” dla akcji Boeinga przy cenie docelowej 480 USD (obecnie 373,30 USD). Analitycy uważają, że trwające dochodzenie w sprawie katastrof i analiza „czarnych skrzynek” będzie zmniejszać niepewność dotyczącą spółki i jego samolotów 737 MAX.

- Oczekujemy, że Boeing będzie nadal produkował 737 w obecnym tempie 52 miesięcznie aby zminimalizować zakłócenia łańcucha dostaw. Boeing może utrzymać zapas w swoim bilansie ok. 5,5 mld USD kwartalnie. Oczekujemy, że kapitał pracujący poprawi się kiedy samolot zacznie być znów dostarczany – głosi raport Bank of America. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com, bbc.com

Polecane