Faber: wojna handlowa zaszkodzi bardziej USA niż Chinom

opublikowano: 16-12-2016, 08:26

Jeśli retoryka prezydenta-elekta Donalda Trumpa zakończy się wojną handlową z Chinami, to USA stracą na niej więcej, ostrzega Marc Faber, znany komentator i wydawca raportu „The Gloom, Boom & Doom”.

- Pan Trump nie jest szczególnie życzliwy Chinom – powiedział Faber w CNBC. – Może być wiele eskalacji wojny handlowej lub restrykcji w handlu z Chinami, co moim zdaniem będzie raczej bardziej negatywne dla USA niż Chin – dodał.

Marc Faber
Marc Faber
Bloomberg

Podczas kampanii wyborczej Trump wielokrotnie oskarżał Chiny o manipulację notowaniami juana w celu wsparcia własnego eksportu i osiągnięcia przewagi chińskich dóbr nad amerykańskimi. Groził, że wprowadzi cło zaporowe wysokości nawet 45 proc. na import z Chin.

Faber ostrzega, że w przypadku wrogich posunięć Chiny nie pozostaną bierne.

- Chiny nie zależą od USA. Choć USA są wciąż największym kierunkiem ich eksportu, to biorąc wszystko razem, rynki wschodzące są dla Chin ważniejsze – powiedział. 

W ubiegłym roku wartość chińskiego eksportu do USA wyniosła 482 mld USD. Amerykański eksport do Chin miał wartość 116 mld USD.

Faber nie jest także przekonany co do trwałości trendu wzrostowego na amerykańskim rynku akcji, który nasilił się w związku z wyborem Trumpa na prezydenta USA. Wskazuje, że po zwycięstwach wyborczych Ronalda Reagana i Herberta Hoovera także były szybkie i duże wzrosty na rynkach akcji, które jednak zakończyły się krachami.

- Jeśli chcecie być na rynku akcji, to amerykański jest teraz najdroższy niż kiedykolwiek był w porównaniu z Europą, Japonią i rynkami wschodzącymi – powiedział Faber.

Jego zdaniem, wzrosty mogą nie potrwać długo.

- W marcu 2017 roku rynek byka w USA będzie miał osiem lat. Według wszelkich standardów, to bardzo stary rynek byka. Do czerwca 2017 roku ożywienie gospodarcze będzie trwało osiem lat. Według wszelkich standardów, będzie ono bardzo dojrzałe – stwierdził Faber.

Jego zdaniem, nie należy również oczekiwać dobrych wyników gospodarczych administracji Trumpa.

- Trzeba być bardzo ostrożnym, kiedy mówimy o inwestycjach. Zbliża się wielka zmienność. Myślę, że generalnie ludzie są zbyt dużymi optymistami co do stania się przez USA ponownie wielkim krajem. Wątpię, czy jeden człowiek sam może to zrobić – powiedział Faber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnnc.com

Polecane