Fabius uspokaja Arabię Saudyjską w kwestii porozumienia atomowego z Iranem

PAP
opublikowano: 19-01-2016, 20:38

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius uspokajał we wtorek Arabię Saudyjską, głównego rywala Iranu w Zatoce Perskiej, że porozumienie nuklearne z Teheranem nie zezwala Iranowi na rozwijanie produkcji pocisków balistycznych.

Fabius podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem saudyjskiej dyplomacji Adilem ibn Ahmadem ad-Dżubeirem w Rijadzie wyraził pragnienie, aby zawarte w lipcu ub. roku porozumienie z Iranem zostało urzeczywistnione. Jednocześnie zapewnił swego saudyjskiego partnera, że uniemożliwia ono Teheranowi uzyskanie broni nuklearnej.

Iran zobowiązał się wobec grupy 5+1 (USA, Francja, Chiny, W. Brytania, Rosja i Niemcy) do zaniechania realizacji swego kontrowersyjnego programu nuklearnego, ale oznajmił w poniedziałek, że zamierza nadal realizować program rozwijania technologii pocisków balistycznych, co mogłoby zagrażać krajom Zatoki Perskiej.

Arabia Saudyjska i pozostałe monarchie sunnickie tego regionu z niepokojem spoglądają na porozumienie, w wyniku którego Iran wychodzi z międzynarodowej izolacji dzięki stopniowemu znoszeniu sankcji gospodarczych, co odblokuje Teheranowi dostęp do 100 miliardów dolarów w aktywach zablokowanych dotąd na całym świecie.

Tematem rozmów Fabiusa w Rijadzie były także inne konflikty na Bliskim Wschodzie - wojny w Syrii i Jemenie, stosunki palestyńsko-izraelskie.

Szef francuskiej dyplomacji wyraził zadowolenie z powołania przez Radę Prezydencką, która desygnował ONZ, rządu jedności narodowej w Libii.

Nowa instytucja powinna uzyskać uznanie ze strony dwóch rywalizujących ze sobą parlamentów - tego urzędującego w Trypolisie i tego z Tobruku; będzie działała pod przewodnictwem obecnego szefa Rady Prezydenckiej Muhammada Fajeza al-Sarraja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy