Fabryk z Indii będzie więcej

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 23-05-2011, 00:00

Będzie przełom: oprócz hinduskich centrów usług w Polsce pojawi się więcej zakładów.

W środę do Poznania przyjeżdża 40 przedsiębiorców. Szukają okazji

Będzie przełom: oprócz hinduskich centrów usług w Polsce pojawi się więcej zakładów.

Jest szansa na wzrost indyjskich inwestycji w Polsce. 25 maja w poznańskim World Trade Center odbędzie się Polsko-Indyjskie Forum Inwestycyjne.

— To impreza towarzysząca II sesji komisji mieszanej Polska-Indie. W forum weźmie udział 40 indyjskich firm, w tym trzy największe: Arcelor Mittal, Tata i Reliance — mówi Ryszard Sznajder, prezes Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej, współorganizatora misji.

Firmy chcą tworzyć w Polsce joint venture (w branżach górniczej czy maszynowej). Kilka zamierza inwestować. Np. The Chemon Group, w której skład wchodzi Raas Intratech Bumar India, joint venture z polskim Bumarem, podaje, że chce wziąć udział w prywatyzacji sektora obronnego. O budowie cementowni myśli Braj Binani Group of Industries.

Powrót Apollo

Gdyby te plany się powiodły, nastąpiłby przełom. W 2009 r. wartość indyjskich inwestycji bezpośrednich w Polsce spadła o 3,9 mln EUR, do zaledwie 31,1 mln EUR. Nie jest wysoka, bo Hindusi lokują w naszym kraju głównie centra usług. Według Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, ABSL, jest ich siedem, m.in. Tata Consultancy Services, HCL Technologies, Infosys czy Genpact. Mniej jest inwestycji w produkcję, przykłady to Arcelor Mittal czy Arista Tubes w Międzyrzeczu.

— Indie to nie jest kierunek, z którego przychodzi dużo inwestycji, ale jednak jest to kraj do ustawicznego "nękania". Jeździmy do Indii średnio raz w roku. W 2010 r. była jeszcze wizyta premiera Donalda Tuska, podczas której spotkał się z siedmioma największymi potencjalnymi inwestorami. Dzięki temu powrócił projekt Apollo Tyres — mówi Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Firma szukała lokalizacji pod fabrykę opon kilka lat temu. W 2008 r. zdecydowała, że wybuduje zakład na Węgrzech. Projekt wrócił. W grę wchodzi 200 mln EUR i 1100 etatów. Na razie firma jest na etapie szukania działki. Jeszcze w tym roku 80 mln USD zainwestuje we Wrześni producent opakowań Uflex.

Pracownicze obawy

Wkrótce powinna być kolejna transakcja. W marcu Ministerstwo Skarbu Państwa parafowało umowę sprzedaży 85 proc. akcji Lubuskich Zakładów Aparatów Elektrycznych Lumel z Zielonej Góry (szacuje się, że za 30 mln zł) firmie Rishabh Instruments. Hindusi obiecują 2,5 mln zł inwestycji. Prywatyzacji sprzeciwia się 600 pracowników firmy, do których ma trafić 15-procentowy pakiet. Obawiają się zwolnień.

— Proces prywatyzacyjny nie zakończy się, dopóki nie ustalimy z inwestorem rozwiązania na kształt złotej akcji. Rada miasta podjęła uchwałę, aby 1 proc. akcji było w posiadaniu miasta, a decyzje rady nadzorczej czy zgromadzenia wspólników zapadały jednogłośnie. Inwestor nie ma nic przeciwko temu rozwiązaniu — mówi Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry.

Ostrożność w Zielonej Górze nie dziwi. Jeszcze w 2008 r. indyjski Reliance obiecywał w lokalnej fabryce włókien Trevira 1,8 mld zł inwestycji i 600 etatów. Dziś Trevira jest w upadłości likwidacyjnej.

Unia Europejska także dostrzega potencjał Indii. Parlament Europejski chce do końca roku podpisać umowę o wolnym handlu, co m.in. ułatwi przyjazd indyjskich pracowników do UE.

Kto przyjedzie do Poznania (wybrane firmy)

Reliance Infrastructure: firma działa w branżach energetycznej (produkcja, przesył, handel), infrastrukturalnej (drogi, transport miejski, lotniczy, specjalne strefy ekonomiczne) Cel wizyty: szuka partnerów

The Tata Power Company: największa w Indiach prywatna spółka energetyczna, Cel wizyty: szuka partnerów

The Chemon Group: 7 firm (Chemon, Raas Intratech Bumar India, Till Soil Farms, Ambi Investments and Finance, Optic Electronic, HK Systems India, MGL Systems India) z obrotami 200 mln USD Cel wizyty: prywatyzacja polskiego sektora obronnego

BSM Group: Producent i eksporter mebli, żywności (m. in. ryżu), przypraw Cel wizyty: szuka dystrybutorów

Farm implements: producent traktorów i maszyn rolniczych Cel wizyty: szuka dystrybutorów

Braj Binani Group of Industries: producent cementu, cynku, włókien szklanych Cel wizyty: firma zainteresowana jest inwestycją lub joint venture w sektorze górnictwa i produkcji metali, budową cementowni

Bongoni Machine Tools: producent obrabiarek do maszyn rolniczych i pojazdów Cel wizyty: szuka firm zainteresowanych współpracą, joint venture w projektowaniu i produkcji

Rajimpet Agro Farm Enterprises: handel urządzeniami rolniczymi (pompy, silniki) Cel wizyty: chce stworzyć joint venture z firmą produkującą maszyny rolnicze, szuka dystrybutorów znanych producentów

Kontakt: Anna Kobierska, tel. 61 865 38 23, anna.kobierska@piig-poland.org

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fabryk z Indii będzie więcej