Fabryka oryginalnych imion dla dzieci

Aleksandra Rogala
opublikowano: 03-02-2015, 00:00

Istnieją profesjonaliści od różnych rzeczy, są też tacy od nowomowy, ze specjalizacją „imiona dziecięce”.

Gwarancja niepowtarzalności imienia dla nowo narodzonego dziecka, jaką zapewnia szwajcarska firma, działająca od niedawna pod nazwą erfogswelle, wynosi 100 proc. Usługa skierowana jest raczej do majętnych rodziców. Opłata za zlecenie wynosi, bagatela, 35 tys. USD, czyli ponad 130 tys. zł. To cena za absolutnie nowe w skali całego świata imię. Za imię, jakiego nie znajdzie się na terenie jednego kraju, trzeba zapłacić mniej — 20 tys. USD.

— Policzyliśmy, że cały proces trwa około 100 godzin — mówi Marc Hauser, właściciel i prezes erfogswelle. W firmie pracuje aż 12 tłumaczy posługujących się językami używanymi przez 5,5 mld ludzi na świecie. Zespół przygotowuje klientom listę 15-25 unikatowych imion stworzonych przez kombinacje różnych słów.

— Nie chodzi tylko o imię. Ważne jest, aby znaleźć takie imię, które pasuje do danej rodziny, jej kultury i historii — tłumaczy Marc Hauser. Propozycje wybrane przez klientów ze wstępnej listy są sprawdzane przez historyków. Gdy jakieś imię już istniało, zostaje wyeliminowane. Podobną procedurę można zamówić dla dowolnego produktu lub firmy.

W ciągu około miesiąca działalności do erfogswelle zgłosiło się już kilku klientów. Sama nazwa nietypowej firmy też jest dość enigmatyczna. Trudno właściwie zgadnąć, co chcieli przez nią powiedzieć jej twórcy. Gdyby rozbić ją na kilka wyrazów, można by doszukać się naleciałości z niemieckiego — byłby to zlepek słów oznaczających „mgłę” i „falę”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy