Fabryka przyszłości w produkcji i przemyśle

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-03-2019, 22:00

Transformacja cyfrowa biznesu to nie tylko konferencyjny bon mot, ale i zmiana działania przedsiębiorstw — efekt odwagi wdrażania innowacji, sięgnięcia po nowe technologie i budowania nowych kompetencji

Zyskanie wyższej dynamiki działania na konkurencyjnym rynku dzięki zastosowaniu technologii cyfrowych jest pragnieniem firm przemysłowych i produkcyjnych, ale też konkretną możliwością. Kluczem do niezbędnych usprawnień w sektorze produkcji jest holistyczne spojrzenie na jego łańcuch wartości i zaplanowanie zmian w pierwszej kolejności nie w obszarze technologii, maszyn i urządzeń, ale w strategii, sposobie zarządzania, planowania i egzekucji wszystkich procesów i otwarcia ich na tzw. Fabrykę Przyszłości.

Jarosław Zarychta, szef rozwiązań dla branży produkcyjnej w
polskim oddziale Microsoft, prezentuje najnowszy projekt koncernu — fabrykę
przyszłości.
Zobacz więcej

GOSPODARKA 4.0 TO JUŻ ZA MAŁO:

Jarosław Zarychta, szef rozwiązań dla branży produkcyjnej w polskim oddziale Microsoft, prezentuje najnowszy projekt koncernu — fabrykę przyszłości. Maciek Zygmunt

Stworzona przez Microsoft koncepcja Factory of the Future wykracza poza ideę przemysłu 4.0, którą stworzono osiem lat temu w Niemczech w celu wytyczenia tamtejszym firmom drogi do uzyskania przewagi konkurencyjnej na globalnym rynku. Fabryka przyszłości nie przewiduje jedynie cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji procesów zachodzących w fabryce.

— Poszliśmy o krok dalej, bo definiujemy fabrykę jako zbiór zakładów przemysłowych, biur, flot pojazdów i maszyn, jako złożony ekosystem samoregulujących się, połączonych, wymieniających między sobą komunikaty maszyn i procesów. Jest on zdolny dostosować swoją wydajność odpowiedniodo potrzeb, optymalnie przydzielać zasoby i płynnie udostępniać interfejs odzwierciedlający fizyczne i wirtualne aspekty projektu, montażu czy produkcji — tłumaczy Jarosław Zarychta, szef rozwiązań dla branży produkcyjnej w polskim oddziale Microsoft.

Jak budować fabrykę przyszłości? Fundamentem jest platforma Microsoft, na którą składają się usługi chmurowe — Azure, Office 365 i Dynamics 365. Firmy przemysłowe zainteresowane cyfrową zmianą znajdą tam ponadto 30 branżowych rozwiązań technologicznych dostarczonych przez partnerów Microsoft, w większości firm z Polski.

— Transformowanie biznesu łączy się często ze stopniowym wdrażaniem przemysłowego internetu rzeczy (IoT) na produkcji, w systemach planowania i kontroli aż po systemy całościowego zarządzania firmą. Postępująca zmiana wymaga też zmiany myślenia i nowych kompetencji — zaznacza Jarosław Zarychta i wskazuje na pierwsze przykłady realizowania założeń fabryki przyszłości w Polsce.

Firmy Skanska, Polpharma, Adamed Pharma, Seco/Warwick osiągają już pierwsze sukcesy na drodze cyfrowej transformacji. Czas na kolejne przedsiębiorstwa z polskiego sektora przemysłowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu