Fabryka w Rosji jest blisko zysków

Zbigniew Kazimierczak
10-04-2006, 00:00

Obroty w górę, gorzej z zyskami — tak wyglądał I kwartał w meblarskiej spółce. Wszystko powinno zostać nadrobione w drugim półroczu.

Fabryki Mebli Forte dobrze zaczęły rok na rynkach zagranicznych.

— Coraz lepiej idzie nam sprzedaż w takich krajach, jak Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania czy Francja — mówi Andrzej Korzeb, wiceprezes spółki odpowiedzialny za sprawy finansowe.

Dlatego przychody liczone w euro wzrosną na pewno. Ale nawet w przeliczeniu na mocnego złotego Forte powinno zanotować poprawę względem ponad 99 mln zł wykazanych przed rokiem. Tym bardziej że zakończony niedawno kwartał był pierwszym, w którym konsolidowane będą wyniki fabryki w Rosji ukończonej w grudniu kosztem 11 mln EUR.

— Inwestycja rozwija się zgodnie z planem i już dołoży się do przychodów grupy — twierdzi Andrzej Korzeb.

Na razie jednak rosyjska fabryka nie przynosi zysków.

— Będzie strata operacyjna, ale niewielka, bez większego wpływu na wynik grupy. Według naszych założeń, zakład we Władimirze uzyska rentowność na przełomie pierwszego i drugiego półrocza — zapowiada wiceprezes.

Koszt inwestycji w Rosji i słabe euro sprawią, że zysk grupy Forte za pierwszy kwartał prawdopodobnie będzie niższy niż przed rokiem, kiedy wyniósł 4,14 mln zł.

— Ale to nas nie martwi. Skupiamy się na zdobywaniu nowych rynku, zwiększaniu sprzedaży i cięciu kosztów — mówi Andrzej Korzeb.

Zapowiada, że efekty będą widoczne już za kilka miesięcy. Nieźle zapowiada się drugie półrocze, a w konsekwencji cały rok powinien być lepszy od poprzedniego, który przyniósł grupie ponad 17 mln zł zysku.

Zresztą ostatnie umocnienie euro może sprawić, że drugi kwartał przyniesie lepszy wynik netto niż pierwszy, co byłoby wyjątkiem w branży meblarskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Fabryka w Rosji jest blisko zysków