Fabryka za 12 mln zł także dla Polskiej Miedzi

Ewa Szczecińska
opublikowano: 12-01-2007, 00:00

Wybuchowi Hiszpanie nadchodzą. Maxam uruchomi na Dolnym Śląsku produkcję środków strzelniczych, m.in. dla KGHM.

Hiszpański Maxam Corporation, drugi co do wielkości na świecie producent materiałów strzelniczych dla kopalń, zamierza zbudować w Serbach na terenie Zagłębia Miedziowego (Dolny Śląsk) magazyny i fabrykę z najnowszą linią do produkcji środków strzelniczych dla górnictwa. Firma kupiła 10-hektarową działkę z zabudowaniami. Maxam chce wybudować 25 fabrykę i przenieść tu część produkcji, aby być jak najbliżej odbiorców materiałów. Nie tylko ze Śląska, ale też całej Europy Wschodniej oraz Skandynawii.

— W Polsce chcemy kosztem 12 mln zł wybudować fabrykę, montując w niej najnowsze linie produkcyjne naszej hiszpańskiej spółki matki. Przed nami pokonanie ścieżki administracyjnej, następnie zamierzamy ruszyć z adaptacją pomieszczeń na hale produkcyjne i magazyny, aby do końca roku przygotować wszystko do produkcji — mówi Grzegorz Liberka, prezes Maxam Polska.

Firma zatrudni 120 osób, w tym około 40 górników. Roczna wielkość produkcji wyniesie 5 tys. ton środków strzelniczych. Około 70 proc. przeznaczana będzie na eksport. Jednym z głównych polskich odbiorców będzie giełdowy KGHM.

Prezes polskiej spółki podkreśla, że fabryka będzie ekologiczna i bezpieczna. Potrzebne komponenty, m.in. saletra amonowa, która jest bazą do produkcji środków strzelniczych, pochodzić będzie od polskich dostawców. Produkcja ma ruszyć na początku 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane