Facebook musi spaść jeszcze o przynajmniej 20 proc. (WYKRES DNIA)

WST, Bloomberg
opublikowano: 30-05-2012, 09:40

Spadek notowań akcji Facebook, który już kosztował inwestorów około 25 mld USD może nie skończyć się dopóki cena walorów nie zejdzie jeszcze o kolejne 20 proc. co pozwoli zrównać się wartości rynkowej spółki z branżowymi konkurentami, którzy również prowadzą działalność w Internecie.

Obecnie akcje Facebooka, największego i najpopularniejszego portalu społeczenościowego, o kapitalizacji na poziomie 79,1 mld USD są kwotowane na poziomie 29,5 w stosunku do prognozowanych przez spółkę zysków w 2014 r. (2,69 mld USD), wynika z danych agencji Bloomberg.

Zobacz więcej

źródło: Bloomberg

Cena akcji musi zejść do poziomu 23,07 USD by zrównać się ze średnią wartością wskaźnika cena do zysku dla Nasdaq Internet Index, opartego na szacunkowych zyskach w kolejnych 12 miesiącach.

Ryzyko dalszej przeceny jest ogromne, gdyż akcje były wycenione (w ofercie IPO – red.) z ogromną premią – ocenia Sameet Sinha, analityk B.Riley & Co.

Tego typu akcje – jeśli znajdą się w niełasce inwestorów – mocno spadają zanim ustabilizują się – dodaje.

Podczas wtorkowej sesji, kurs walorów Facebooka spadł po raz pierwszy poniżej poziomu 30 USD. NA zamknięciu wyniósł 28,84 USD, zaś sesyjne minimum wyniosło 28,65 USD.

W ofercie IPO, która ze względu na wielkość (16 mld USD) i szum medialny przeszła do historii, pojedynczą akcję spółki sprzedawano po 38 USD.

Opierając się o prognozę Facebooka, która przestraszyła analityków, zakładającą 974 mln USD zysku, akcje spółki notowane są przy wskaźniku C/Z na poziomie 81. W przypadku Nasdaq Internet Index, który obejmuje m.in. papiery Amazon, Google, EBay i Yahoo!, wskaźnik ten wynosi 35,4 w stosunku do minionego roku i 23,5 dla oczekiwanych zysków.

Problemem dla wyceny na giełdzie może być też obawa inwestorów o akcje, które staną się „dostępne” po zakończeniu okresu lock-up – twierdzi Ryan Jacob, szef działu inwestycyjnego Jacob Asset Management.

Facebook znajdzie w końcu twardy grunt. Ale przez pewien czas trzeba się liczyć z zawirowaniami. Ogólnie mimo wszystko jestem optymistą – wyjaśnia Jacob.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu