Facebook opracował narzędzie cenzorskie by przypodobać się Chinom

Facebook po cichu opracował nowe narzędzie cenzury, które może przekonać Chiny do wydania zgodny na powrót największej na świecie sieci społecznościowej na tamtejszy rynek po trwającym już siedem lat zakazie działalności, donosi Reuters powołując się na informacje ”New York Times”.

Oprogramowanie, które ponoć wspiera sam Mark Zuckerberg, założyciel serwisu, pozwala na ukrywanie publikowanych przez ludzi informacji na kanałach w określonych lokalizacjach geograficznych

Facebook
Zobacz więcej

Facebook

Bloomberg

W marcu Zuckerberg spotkał się z jednym z chińskich carów propagandy Liu Yunshan, który stwierdził iż ma nadzieję, że Facebook może wzmocnić swoje kontakty i wymianę danych z chińskimi firmami internetowymi.

Od dawna nie ukrywamy, że jesteśmy zainteresowani Chinami. Na razie jednak nie podjęliśmy żadnej decyzji odnośnie powrotu na tamtejszy rynek. Koncentrujemy się obecnie na pomocy tamtejszemu biznesowi i developerom w rozwoju na nowych rynkach poza Państwem Środka za pomocą naszej platformy reklamowej – wyjaśnia Arielle Aryah, rzeczniczka kalifornijskiej firmy.

Zagraniczne podmioty w Chinach, zwłaszcza w mediach, są poddawane silnej presji politycznej z uwagi na bardzo szerokie regulacje. Chińska gazeta wojskowa określiła internet najważniejszym frontem ideologicznej walki przeciwko " zachodnim anty-chińskim siłom".

Chiny, które mają największą na świecie liczbę internautów, zablokowały strony Facebooka po zamieszkach jakie w lipcu 2009 r. wybuchły w Urumczi w celu powstrzymania przepływu informacji na temat czystek etnicznych, w których zginęło co najmniej 140 osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Facebook opracował narzędzie cenzorskie by przypodobać się Chinom