Facebook wprowadza technologię rozpoznawania twarzy

PAP/DI
opublikowano: 01-03-2018, 16:53
aktualizacja: 01-03-2018, 16:56

Facebook dyskretnie wprowadza do serwisu technologię rozpoznawania twarzy. Nowe funkcje nie dotyczą użytkowników w Kanadzie i w krajach Unii Europejskiej ze względu na obowiązujące w nich prawo związane z ochroną prywatności.

O działaniu domyślnie włączonej funkcji rozpoznawania twarzy użytkownicy serwisu dowiedzieli się z komunikatu, który wyświetlił się na ekranie ich urządzeń po zalogowaniu do Facebooka. Dzięki nowym funkcjom algorytmy będą zdolne do rozpoznawania zdjęć, na których znajdują się nieoznaczeni użytkownicy i przypisywania ich do profilu konkretnej osoby.

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka
Zobacz więcej

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka [FOT. BLOOMBERG]

Rozpoznawanie twarzy na Facebooku ma pomóc w zapobieganiu fałszowania wizerunku osób, bądź używania ich zdjęć w celach przestępczych. Ma być także pomocne dla osób niedowidzących - dzięki zaawansowanej zdolności do identyfikacji obiektów serwis będzie mógł informować je, kto znajduje się na wyświetlanych na ekranie zdjęciach.

Rozpoznawanie twarzy jest domyślnie włączone, można jednak je wyłączyć w ustawieniach konta w serwisie. Jednocześnie Facebook poinformował, że technologia będzie nieustannie rozwijana i uzupełniana o kolejne funkcje.

"Naszym życzeniem jest, aby użytkownicy Facebooka czuli się pewnie, gdy zamieszczają w nim swoje zdjęcia. Niebawem zaczniemy wdrażać technologię rozpoznawania twarzy pozwalającą na poinformowanie użytkowników, że znaleźli się na zamieszczonym przez kogoś innego zdjęciu profilowym. Naszym celem jest ukrócenie procederu podszywania się pod konkretne osoby w serwisie" - napisała firma w oświadczeniu.

Oprócz szczytnych celów, którymi serwis motywuje wprowadzenie technologii rozpoznawania twarzy, istnieją także obawy dotyczących nowych funkcji. Krytycy wskazują, że tym samym rośnie ogromna baza danych o użytkownikach Facebooka, powiększając się o kolejne zdjęcia twarzy przypisanych do konkretnych osób, a w jej zasobach mogą znaleźć się również osoby, które nie posiadają konta na Facebooku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu