Facebook zapłaci koncernom muzycznym za prawa autorskie do teledysków

PAP
opublikowano: 06-09-2017, 14:36
aktualizacja: 06-09-2017, 14:36

Facebook chce zapłacić wiodącym koncernom muzycznym i wydawcom za możliwość legalnego umieszczania teledysków i piosenek przez użytkowników serwisu społecznościowego w tworzonych przez nich materiałach wideo - informuje Bloomberg.

Umieszczanie i oglądanie materiałów wideo na Facebooku stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Wiele filmów zamieszczanych w serwisie społecznościowym przez jego użytkowników zawiera materiały, do których Facebook nie ma praw. W myśl obowiązującego obecnie prawa, serwis Marka Zuckerberga zobowiązany jest usuwać treści, które naruszają prawa własności intelektualnej.

Jak informuje Bloomberg, wytwórnie i koncerny muzyczne od miesięcy negocjują z Facebookiem rozwiązanie, które pozwoli usunąć ten problem. Facebook obiecał stworzyć system rozpoznawania i oznaczania muzyki, która narusza prawa autorskie. Realizacja tego kroku może zająć nawet dwa lata, co według Bloomberga jest zbyt długim czasem dla obu stron.

Według Bloomberga, Facebook chce stawić czoła YouTube i stać się konkurencją, gdy chodzi o zdobywanie zysków z reklam wideo.

Zuckerberg poinformował na spotkaniu z inwestorami, że dochody Facebooka za drugi kwartał bieżącego roku wskazują na wiodącą rolę formatu wideo w rozwoju finansowym firmy w przyszłości. Powiedział również, że Facebook będzie zwiększał swoje inwestycje w wideo, zważywszy na trend dominacji tego formatu nad innymi rodzajami treści w serwisie.

Większość treści wideo umieszczanych na Facebooku pochodzi od prywatnych użytkowników serwisu.

Jak pisze Bloomberg, zyski płynące z Facebooka są dla przemysłu muzycznego korzyścią równie silną, jak wzrost zapotrzebowania na usługi strumieniowania muzyki na żądanie. W 2016 roku globalne obroty tego sektora rozrywki wzrosły o 5,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu