Faktor szybciej ściągnie twoje należności

Alina Treptow
opublikowano: 17-06-2010, 00:00

W okresie spowolnienia faktoring okazał się skutecznym lekiem na niektóre bolączki przedsiębiorców.

Kryzys sprawił, że faktoring, który cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem, stał się wśród przedsiębiorców bardziej popularny

W okresie spowolnienia faktoring okazał się skutecznym lekiem na niektóre bolączki przedsiębiorców.

Problem z płynnością i pozyskaniem finansowania? Faktoring to jeden ze sposobów na zaradzenie takim kłopotom, coraz częściej doceniany przez firmy. Dekoniunktura okazała się dla branży przychylna, a faktorzy poszerzyli grono klientów. Musieli jednak o nich powalczyć. Czym?

— W ostatnich latach pojawiły się nowe, bardziej złożone rozwiązania faktoringowe. Mamy w ofercie usługi faktoringu samorządowego, skierowanego do przedsiębiorców realizujących kontrakty na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego, a także faktoring wymagalnościowy dla podmiotów, dla których priorytetem jest stabilne cash flow. Coraz większą popularnością cieszy się również tzw. faktoring odwrotny, polegający na tym, że faktor realizuje płatność w imieniu klienta do jego dostawców, a także faktoring pełny pod polisę klienta. Stanowi on dodatkowe źródło finansowania dla tych klientów, którzy mają już własną polisę należności — wylicza Małgorzata Połok, dyrektor wydziału marketingu i projektów strategicznych w Pekao Faktoring.

Rosnące wymagania

Wzrost dotyczy nie tylko liczby przedsiębiorców zainteresowanych takimi usługami. Rosną także stawiane faktorom wymagania. Jak mówi Małgorzata Połok, klienci szukają rozwiązań, które op-rócz poprawy płynności finansowej zabezpieczą ryzyko obrotu handlowego, poprawią strukturę bilansu i zapewnią lepszą dyscyplinę płatniczą odbiorców. Rozwiązaniem tego ostatniego zagadnienia może być np. inkaso faktoringowe, przy którym płatności i ich monitorowanie przestają być zmartwieniem firmy. Co prawda nie jest to nowość, bo funkcjonowało już wcześniej, ale w dobie kryzysu nabrało szczególnego znaczenia.

— Proponujemy między innymi ewidencję wierzytelności, płatności i opóźnień w płatnościach oraz dyscyplinowanie dłużników w ramach "miękkiej" windykacji. W 98 proc. przypadków realizowane przez bank czynności windykacyjne, takie jak wysyłanie ponagleń, wezwań do zapłaty czy telefony, skutecznie dyscyplinują dłużników do uregulowania zaległości — podkreśla Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Bank Polska.

Dodaje, że pojawiła się też moda na faktoring z dodatkowym okresem płatności, gdzie bank wydłuża termin spłaty faktury ze standartowych 30 dni do aż 120 dni. Jak podkreśla, faktorant poprawia dzięki temu relacje z partnerem biznesowym, a sam nie cierpi z powodu pogorszenia swojej płynności.

Nowości

W ostatnim czasie faktorzy nie mogli oferować pełnego faktoringu (z przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika) w takim stopniu, w jakim by sobie życzyli. Winowajcami są ubezpieczyciele, którzy ostrożniej przyznawali limity kredytowe. Co to oznaczało dla klienta?

— Klient, który miał salda na większym poziomie niż limity kredytowe, musiał rozdzielać ekspozycje na dwie oddzielnie umowy faktoringu pełnego i niepełnego, co powodowało problemy techniczne w ich obsłudze — mówi Łukasz Kiliński, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Coface Poland Factoring.

Skonstruowano więc nowy produkt, który w ramach jednej umowy i jednego limitu finansowania pozwalał klientowi na korzystanie z obu usług. Dzięki temu łatwiej zarządzać przyznanym limitem i tym samym uniknąć zbędnego bałaganu w finansach.

Dla maluchów

Faktoring jest jeszcze w Polsce mało popularny. Przyczyną jest słaba edukacja ekonomiczna przedsiębiorców. Kryzys i problemy z finansowaniem zmusiły ich jednak do szukania nowych rozwiązań. I nie tylko duże firmy dostrzegły zalety tego rozwiązania.

— Od kliku miesięcy naszymi klientami są również firmy mikro. Dostrzegają, że faktoring rozwiązuje ich problemy z płynnością i pozyskiwaniem finansowania. I co również ważne, autorytet banku pomaga skuteczniej egzekwować płatności w terminie, a przecież często dłużnik ma dominującą pozycję wobec firmy mikro — zauważa Paweł Kacprzak.

Rozwiązania faktoringowe coraz częściej są opracowywane dla konkretnej firmy z uwzględnieniem jej specyfiki, odbiorców i dostawców.

Przez lata usługi faktoringowe były w Polce mało popularne. Kryzys zmusił jednak wiele podmiotów do ich poznania. Czy branża pokazała się z najlepszej strony, ocenią sami przedsiębiorcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu