Faktoring uwalnia środki na rozwój biznesu

opublikowano: 19-09-2019, 08:55

Rozmowa z Sebastianem Grabkiem, przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów.

Faktoring w Polsce ma już 25 lat. Co wynika z doświadczeń zebranych przez firmy świadczące tego rodzaju usługi?

Faktoring stał się dla przedsiębiorców wygodnym sposobem pozyskiwania środków na finansowanie działalności. Jest przy tym doskonałą formą zabezpieczenia przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów. Oferta jest przystępna, bo uzyskanie finansowania opiera się w niej głównie na wystawionych fakturach.

Sebastian Grabek, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów

W praktyce usługa polega na zamianie należności na gotówkę. W przypadku gdy kontrahent zwleka z płatnością za dostarczony towar lub usługę, przedsiębiorca ma zablokowane środki na dalszy rozwój swojej firmy. Faktoring pozwala mu je uwolnić. Firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy część pieniędzy wynikających z faktury, a wobec dłużnika podejmuje działania zmierzające do uzyskania zapłaty. Gdy ją otrzyma, wypłaca przedsiębiorcy pozostałą część środków. Dzięki temu może on bez przeszkód dynamicznie rozwijać swój biznes.

Jakie czynniki sprawiły, że rynek faktoringu w Polsce nabrał w ostatnich latach dużego rozpędu?

Zdecydowana większość dużych faktorów i spora część graczy średniej wielkości odnotowała dwucyfrowe wzrosty, niekiedy bardzo wysokie. To pokazuje, że popyt na faktoring stale rośnie. Przedsiębiorcy poszukują finansowania i stawiają na rozwiązanie szybkie i wygodne. Zauważyli też, że faktoring pozwala im uniknąć ryzyka wpadnięcia w zatory płatnicze. Dlatego przedstawiają coraz więcej faktur do sfinansowania.

Skala prowadzonej przez nich działalności nie ma znaczenia przy ubieganiu się o finansowanie. Usługa jest dostępna przede wszystkim dla firm, które prowadzą pełną księgowość, mają trwałe relacje biznesowe ze swoimi kontrahentami i udokumentowane należności. Usługi faktoringowe świadczone przez firmy członkowskie PZF są nie tylko umiejętnie dopasowane do potrzeb klientów, ale także oferowane z pełnym poszanowaniem przepisów obowiązującego prawa. Podstawę stanowi tu kodeks cywilny.

Z jakich powodów przepisy prawne regulujące stosowanie faktoringu nie są uznawane przez faktorów za optymalne?

Tym, co w krajowych przepisach wymaga aktualizacji, są zapisy dotyczące stosowania zakazu cesji. Obecna praktyka wzmacnia ponad miarę — i tak już bardzo uprzywilejowaną — pozycję dużych odbiorców. Często staje się ona także elementem nieuczciwych praktyk handlowych, np. duże koncerny godzą się na cesję w zamian za niższą ceną lub wydłużenie terminu płatności faktur. To jedno z głównych źródeł powstawania zatorów płatniczych. Wydaje się więc, że nie ma innego sposobu na ukrócenie tych praktyk, jak wprowadzenie zmian legislacyjnych, co PZF postuluje w kampanii „Wolne Faktury — bez zakazu cesji”.

W którą stronę miałyby pójść postulowane zmiany?

Polski Związek Faktorów postuluje konieczność ochrony wszystkich stron transakcji handlowej: dostawcy (tj. pierwotnego wierzyciela, zbywcy wierzytelności), instytucji finansowej (tj. wtórnego wierzyciela, nabywcy wierzytelności) i odbiorcy (tj. dłużnika wierzytelności). Tak szeroko określone postulaty sprawiają, że konieczne jest zaproponowanie zmian kodeksowych, bo tylko one będą sposobem na przywrócenie równowagi między wspomnianymi stronami.

Podstawową kwestią jest rozróżnienie wierzytelności na pieniężne i niepieniężne (model dualistyczny). W przypadku wierzytelności niepieniężnych istniejące kodeksowe restrykcje (tj. skuteczność kontraktowych zakazów cesji) mogłyby zostać utrzymane. W przypadku wierzytelności pieniężnych (będących surogatem zapłaty) konieczne jest wprowadzenie zmian mających na celu osiągnięcie wyważonej ochrony dłużnika i stanowiących fundament zastosowania nowoczesnej zmiany wierzyciela (cesji), z uwzględnieniem jednak, w określonych przypadkach, potrzeby bezpieczeństwa nabywcy wierzytelności. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu