Fala podwyżek spowoduje wzrost inflacji do 2,1% r/r w styczniu

02-01-2004, 15:55

ISB: Na skutek fali podwyżek cen, która rozpoczęła się 1 stycznia 2004 roku, styczniowa inflacja może wzrosnąć do 2,1% r/r z 1,7% r/r oczekiwanych w grudniu 2003 roku, uważają analitycy BRE Banku.

“Styczeń może okazać się miesiącem, w którym znaczący wpływ na kształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług przejściowo będzie miał nie Narodowy Bank Polski, a Ministerstwo Finansów” - napisali analitycy w raporcie dziennym z 2 stycznia.

Wynika to ich zdaniem przede wszystkim z podwyższenia od 1 stycznia i 1 maja stawek VAT i akcyzy na niektóre towary objęte dotychczas stawką obniżoną.

Od 1 stycznia wzrosła akcyza na paliwo, co – w połączeniu z wejściem w życie przepisów o pobieraniu opłaty paliwowej – spowodowało znaczący wzrost cen: PKN Orlen podniósł ceny hurtowe benzyn o 144-145 zł na 1000 litrów, a ceny hurtowe oleju napędowego - o 100 zł. Grupa Lotos podniosła ceny odpowiednio o 140 zł i 105 zł za 1000 litrów.

Również od 1 stycznia rosną opłaty za usługi pocztowe i abonament RTV, przypominają analitycy BRE Banku.

Zwracają uwagę na wzrost – od 16 stycznia – akcyzy na alkohol i papierosy.

“Szacujemy, że z tych powodów roczny wskaźnik inflacji może wzrosnąć w styczniu z

1,7% w grudniu do 2,0-2,1% w styczniu” - napisali analitycy BRE Banku.

W listopadzie inflacja konsumencka wyniosła 1,6% r/r. Wzrostu CPI do 1,7% r/r w grudniu spodziewają się zarówno ekonomiści bankowi, jak i Ministerstwo Finansów.

BRE Bank przypomina, że w maju nastąpi kolejna fala podwyżek – w związku z podniesieniem stawki podatku od towarów i usług VAT tam, gdzie Polska stosowała dotąd preferencyjne stawki.

“Najbardziej na wskaźniku CPI odbije się wzrost VAT na sprzedaż gazet i czasopism, usługi internetowe, artykuły dla dzieci oraz bilety na imprezy kulturalne” - uważają analitycy.

Dodają jednak, że ten efekt zostanie jednak w dużej mierze zniwelowany przez likwidację ceł. Dlatego oczekują, że inflacja z tego tytułu nie powinna wzrosnąć bardziej niż o 0,1-0,2%.

Piątkowa “Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że wzrosną w tym roku także ceny podstawowych artykułów żywnościowych, jak np. mleka, cukru, ale również mieszkań, książek i papierosów.

“Szacujemy, że roczne koszty utrzymania rodziny czteroosobowej wzrosną co najmniej o 1,3 tys. zł, tj. średnio o 6%” - pisze “Rz”. (ISB)

tom/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Fala podwyżek spowoduje wzrost inflacji do 2,1% r/r w styczniu