Falstart i nerwowy f inisz nie zaszkodziły rynkowi

Kondar Sobiecki
opublikowano: 14-08-2009, 00:00

Start czwartkowej sesji mocno się opóźnił, ale nikt z tego powodu nie panikował. Inwestorzy spokojnie przyglądali się wzrostom na Zachodzie i czekali, by wejść do gry. Mogli się tylko niecierpliwić, zastanawiając się, jak wysoko skoczą indeksy na starcie.

Optymizmu Europejczykom dodał środowy komentarz amerykańskich władz monetarnych, które stwierdziły, że recesja ma się ku końcowi. Nie mniejszy wpływ miały również wstępne dane o francuskim i niemieckim PKB z II kwartału. W obu przypadkach kwartalny wzrost wyniósł 0,3 proc. przy prognozach spadku o 0,2 proc. To sygnał, że Europa bardzo powoli, ale jednak wychodzi z recesji.

Po rozpoczęciu handlu na GPW wyczekiwanie zostało inwestorom wynagrodzone. Indeks WIG20 otworzył się bardzo wysoko ponad punktem odniesienia. Do godzin popołudniowych piął się w górę, notując ponad 3-procentowe wzrosty. Huraoptymizm na parkiecie przygasiły słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy oraz 0,1-procentowy spadek amerykańskiej sprzedaży detalicznej w lipcu (wobec prognoz +0,3 proc. licząc miesiąc do miesiąca). Nerwowo zrobiło się również w dogrywce, gdy do gry weszli Amerykanie.

Ostatecznie WIG20 zakończył sesję wzrostem o 2,4 proc. Mimo skróconej sesji obroty przekroczyły 1,9 mld zł. Bardzo dobrze świadczy o rynku szerokość wzrostów. Aż 68 proc. notowanych spółek było na plusie.

Z indeksu blue chipów liderem wzrostów okazał się medialny TVN dochodząc do ceny z października ubiegłego roku. Akcje medialnej spółki zyskiwały po publikacji wyniku finansowego z II kwartału. Spółka zarobiła netto 149 mln zł. Rok wcześniej zysk wyniósł 207,6 mln zł, ale dane i tak były lepsze od oczekiwań. Spółka opublikowała również wiadomości o zmianach w zarządzie, m.in. o rezygnacji ze stanowiska prezesa Piotra Waltera (został wiceprezesem). Spółką dowodzić będzie Markus Tellenbach. Zapowiedział, że skupi się na rozwoju telewizji cyfrowej "n" (więcej s. 2-3).

Lepsze od prognoz wyniki wsparły też kurs Agory. Wydawca "Gazety Wyborczej" wypracował w II kwrtale zysk netto 12,2 mln zł wobec prognoz 8,8 mln zł. Mimo to zarząd nie tryskał optymizmem, ostrzegał, że nie widzi sygnałów poprawy na rynku reklamy, za to zapowiadał przejęcia. Kurs spółki rósł. Dzięki drożejącym surowcom w górę szły spółki paliwowe z Orlenem i Lotosem. Drożał też KGHM. Zarząd spółki nie musi się już obawiać związkowców, którym nie podobał się plan prywatyzacji spółki. Grozili strajkiem generalnym, teraz odpuścili.

Z mniejszych spółek początkowo mocno rosła Duda. Inwestorzy żyją wciąż echem publikacji pozwolenia na eksport mięsa do Rosji. To duża szansa dla spółki i dostęp do 150 mln nowych konsumentów.  Obroty na akcje koncernu wyniosły blisko 18 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kondar Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu