Czytasz dzięki

Fałszywe pozytywne nastroje

Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 19-10-2020, 17:16

Pozytywne nastroje na giełdach w nowym tygodniu nie trwały zbyt długo, a w szczególności na Wall Street. Wzrosty utrzymały się zaledwie kilkadziesiąt minut i już przed 16 obserwowaliśmy wyraźne cofnięcie na rynku akcyjnym w USA. Jak widać nadzieje dotyczące pakietu pomocowego w USA mogły okazać się złudne, co ciekawe kolejny raz.

Rynek akcyjny nie ma się dzisiaj dobrze, choć dzień rozpoczęty został całkiem pozytywnie. Tuż po godzinie 09:00 obserwowaliśmy niemieckiego DAXa powyżej 13 tysięcy punktów. Jak widać przynajmniej na moment Europa zapomniała o strachu związanym z koronawirusem i z nadzieją patrzyła na możliwość wprowadzenia pakietu stymulacyjnego w USA, który również mógłby mieć duży wpływ na europejskie spółki. Nansi Pelosi, spiker Izby Reprezentantów w trakcie weekendu wskazała, że jest jeszcze możliwość osiągnięcia pakietu przed wyborami. Z drugiej strony w taki scenariusz nie wierzy republikański lider większości w senacie, co pokazuje, że Donald Trump może tracić swoje wpływy. Oczywiście wciąż możliwe byłoby przyjęcie pakietu przez Demokratów oraz Republikanów wiernych prezydentowi. Z drugiej strony taki scenariusz na niecałe 2 tygodnie przed wyborami wydaje się naprawdę mało prawdopodobny i temat prawdopodobnie odżyje w drugiej części listopada. Co ciekawe, pozytywnie traktowane były dzisiaj dane z Chin, choć wzrost PKB w ujęciu rocznym oraz kwartalnym wypadł gorzej od oczekiwań. Z drugiej strony inwestorów zachęcały ostatnie dane dotyczące produkcji przemysłowej.

W Polsce wzrost na WIG20 również został zmarnowany. Co ciekawe rosły dzisiaj sporo spółki energetyczne za sprawą wypowiedzi prezesa PGE, który wskazał, że dla spółki najkorzystniejsze byłoby wydzielenie aktywów węglowych do końca 2021 roku. To oznacza, że temat dekarbonizacji sektora energetycznego ponownie powrócił. Z drugiej strony dzisiejsze wzrosty i tak wyglądały mizernie w porównaniu do ostatnich spadków.

W kontekście GPW warto przytoczyć ostatnie wypowiedzi polskich bankierów centralnych. Zdaniem Łona możliwe byłoby skupowanie akcji przez bank centralny w celu pobudzenia gospodarki. Z drugiej strony Glapiński mówił, że istnieje duże prawdopodobieństwo straty całego sektora bankowego w Polsce w przyszłym roku, co oznacza brak dywidend czy skupu akcji własnych.

Dzisiejsza sesja przebiega w bardzo mieszanych nastrojach. Obecnie na Wall Street na plusie jest jedynie Russell 2000, czyli indeks małych spółek. W Europie na koniec sesji traci DAX, ale z drugiej strony zyskuje nieznacznie CAC40. WIG20 niestety nie obronił się przed spadkami i na zamknięciu stracił niemal 0,6%.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane