FAM poprawił marże

KSA
opublikowano: 19-05-2008, 00:00

Grupa pokazała dobre wyniki kwartalne. Motorem był tradycyjnie segment cynkowniczy.

Grupa pokazała dobre wyniki kwartalne. Motorem był tradycyjnie segment cynkowniczy.

FAM zarządza holdingiem, w którego skład wchodzą m.in.: odlewnia, cynkownie, producent tkanin polipropylenowych i urządzeń chłodniczych. W tak różnorodnych biznesach zawsze znajdzie się czarny koń, ale też czarna owca. W I kwartale tradycyjnie najlepiej poradził sobie segment cynkowniczy. Jego udział w przychodach grupy wzrósł do 35 proc. z 13 proc. w tym samym okresie przed rokiem. Natomiast wyniki holdingu pogorszył segment odlewniczy. Zanotował 1,1 mln zł straty przy 12,5 mln zł przychodów, choć pocieszające jest to, że negatywny wpływ odlewni na wyniki był mniejszy niż w I kwartale 2007.

— Podjęliśmy wiele działań restrukturyzacyjnych i zakładam, że sytuacja w segmencie odlewniczym w dalszym ciągu będzie się poprawiać — mówi Piotr Janczewski, prezes FAM.

Nie wyjaśnia jednak, kiedy będzie rentowny.

Pomimo straty w odlewni giełdowej spółce udało się w I kwartale poprawić skonsolidowane przychody o 12 proc., do 56,8 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 6,4 mln zł a zysk netto 3,2 mln zł. Marża operacyjna FAM wzrosła do 11,2 proc. z 3,7 proc. przed rokiem, a marża netto z 2,9 proc., do 5,7 proc.

— Jesteśmy zadowoleni z wyników — mówi Piotr Janczewski.

Zarząd FAM nadal pracuje nad rozbudową grupy kapitałowej. Rozmawia z kilkoma firmami w sprawie przejęć, ale przewidywanego terminu finalizacji na razie nie ujawnia.

— Nie zamierzamy przepłacać, a mamy wrażenie, że nadzieje właścicieli spółek niepublicznych nie dostosowały się jeszcze do obec- nych realiów na rynku giełdowym — tłumaczy Piotr Janczewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu