Fam zaoferuje obligacje

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 15-06-2010, 00:00

Spółka do końca czerwca chce zamknąć emisję papierów dłużnych. Właściwie zakończyła restrukturyzację.

Spółka do końca czerwca chce zamknąć emisję papierów dłużnych. Właściwie zakończyła restrukturyzację.

Przemysłowy holding dogadał się niedawno z bankami finansującymi spółki z grupy. Dwa z nich przedłużyły termin spłaty kredytów do końca marca przyszłego roku, a jeden — do końca tego roku. W czwartek akcjonariusze Famu mają zadecydować o emisji obligacji, dzięki którym zrefinansowane zostanie funkcjonowanie Fam-Techniki Odlewniczej.

— Na zaspokojenie banków potrzeba nam teraz około 11,2 mln zł, ale optymalnie by było, gdybyśmy sprzedali papiery za około 13 mln zł —mówi Dariusz Zieliński, prezes Famu.

Emisję ma dla spółki przeprowadzić IDMSA. Fam chce zakończyć ofertę jeszcze w czerwcu.

— Skłaniamy się ku sprzedaży rocznych obligacji i myślę, że po roku sytuacja w grupie będzie taka, że nie będziemy musieli ich rolować — informuje Dariusz Zieliński.

Zarząd Famu właściwie zakończył restrukturyzację spółek z grupy.

— Jesteśmy zadowoleni ze Stradomia, bo okazało się, że mieliśmy rację, stawiając na rozwój w segmencie geotkanin — przyznaje Dariusz Zieliński.

Dodaje, że spółka realizuje wewnętrzny budżet z nadwyżką.

— Moce są w pełni wykorzystane — mówi prezes.

Stradom rozważa nawet zainwestowanie około 2 mln zł w ich zwiększenie.

Nieźle radzi sobie też Mostostal Wrocław w segmencie produkcji kontenerów. Tradycyjnie najmocniejszym ogniwem w grupie jest natomiast Fam-Cynkowanie Ogniowe.

— Jestem spokojny o ten biznes. Inwestorzy przyzwyczaili się jednak do tego, że generował on rentowność netto na poziomie powyżej 10 proc., a moim zdaniem, realny dla tego segmentu jest przedział 5-10 proc. — twierdzi Dariusz Zieliński.

Spodziewa się, że w tym roku będzie to około 6 proc.

Najsłabsza do tej po- ry spółka w grupie Fam-Technika Odlewnicza jest już po restrukturyzacji zatrudnienia i organizacji produkcji.

— Cały czas przyglądamy się jeszcze rentowności poszczególnych segmentów produkcji — mówi Dariusz Zieliński.

Wewnętrzny budżet Fam-Techniki Odlewniczej zakłada wyjście na koniec roku "na zero" na poziomie operacyjnym. Następnie zostanie ponownie wystawiona na sprzedaż.

— Chcielibyśmy w przyszłym roku wrócić na rynek z tą ofertą — przyznaje Dariusz Zieliński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu