Famur pozywa Kopex

KSA
opublikowano: 05-01-2010, 00:00

Spór partnerów z konsorcjum znalazł finał w sądzie. Chodzi o ponad 114 mln zł.

Spór partnerów z konsorcjum znalazł finał w sądzie. Chodzi o ponad 114 mln zł.

Po niemal dwóch miesiącach od dostarczenia Kopeksowi wezwań do zapłaty giełdowy Famur zdecydował się wystąpić na drogę sądową. Domaga się także od giełdowej spółki i zależnego od niej Tagoru 114,34 mln zł. Część tej kwoty to kary umowne, część — odszkodowanie za straty, jakie grupa Famuru poniosła zawierając kontrakty opcyjnie pod kontrakt na dostawy sprzętu do Chin.

Kopex na początku 2008 r. zawiązał z Famurem konsorcjum na dostawę sprzętu górniczego dla chińskiego zrzeszenia węglowego Shenhua-Ningxia za ę około 240 mln zł. Konsorcjanci mieli się nią podzielić po równo. Po kilku miesiącach strona chińska zgłosiła podobno uwagi co do jakości dostaw. Kopex zawarł z Shenhua-Ningxia aneks do umowy, w którym kontrahent z Dalekiego Wschodu zastrzegł, że wykonawcą zamówienia ma być wyłącznie Tagor z grupy Kopeksu. Giełdowa spółka liczyła na to, że Famur będzie jednak podwykonawcą.

Treść umów między giełdowymi spółkami nie została ujawniona, więc nie wiadomo, czy prawo jest po stronie Famuru. Kopex uważa roszczenia partnera z konsorcjum za bezzasadne. Wczoraj nie odniósł się do pozwów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy