Fannie Mae i Freddie Mac mogą potrzebować 100 mld USD jeśli będzie kryzys

aktualizacja: 08-08-2017, 14:28

Fannie Mae i Freddie Mac, dwie amerykańskiej spółki sekurytyzujące kredyty hipoteczne mogą potrzebować 99,6 mld USD pomocy z pieniędzy podatników jeśli dojdzie do kolejnego kryzysu gospodarczego w USA, ostrzegł regulator.

Taki jest wniosek tzw. testu wytrzymałości obu spółek. Sprawdzono podczas niego, jak wyglądałaby ich sytuacja finansowa gdyby doszło do gwałtownego pogorszenia koniunktury w USA. Okazało się, że w zależności od scenariusza potrzebowałyby łącznie od 34,8 mld USD do 99,6 mld USD. To lepszy wynik niż rok temu, kiedy ówczesny „test wytrzymałości” wskazał jako górną granicę 125,8 mld USD.

Fannie Mae i Freddie Mac od 2008 roku są pod kontrolą państwa po tym jak załamanie na rynkach nieruchomości i finansowym pchnęły je na krawędź bankructwa. W 2010 roku zostały zobowiązane przez ówczesną administrację Baracka Obamy do przekazywania całych zysków do kasy państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Fannie Mae i Freddie Mac mogą potrzebować 100 mld USD jeśli będzie kryzys