FAO: indeks światowych cen żywności najwyżej od 7 lat

opublikowano: 06-05-2021, 11:04

Wskaźnik cen żywności na świecie wzrósł w kwietniu jedenasty miesiąc z rzędu, głównie z powodu drożejącego cukru, informuje Reuters.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że w kwietniu indeks światowych cen żywności osiągnął średnią wartość 120,9 pkt. W marcu wynosił po korekcie 118,5.

Najmocniej, o 3,9 proc. w porównaniu z marcem, zdrożał w kwietniu cukier. W ujęciu rocznym jego cena wzrosła o prawie 60 proc. Miesięczną zwyżkę spowodowały wzmożone zakupy cukru napędzane obawami o jego niedobór w sezonie 2020/21 z powodu opóźnienia zbiorów w Brazylii oraz szkód spowodowanych przez mróz we Francji.

Zboża zdrożały w kwietniu o 1,2 proc. w porównaniu z marcem. Ich cena jest o 26 proc. wyższa niż rok temu. Olej roślinny zdrożał w kwietniu o 1,8 proc, a nabiał o 1,2 proc. wobec marca. Indeks cen mięsa poszedł w górę o 1,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane