FAO: pierwszy wzrost cen żywności od pięciu miesięcy

opublikowano: 07-11-2019, 11:07

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła, że w październiku po raz pierwszy od pięciu miesięcy wzrosły na świecie ceny żywności, pisze Reuters.

Szacowany przez FAO indeks cen koszyka żywności składającego się m.in. ze zbóż, nabiału, mięsa i cukru, wzrósł w październiku o 1,7 proc. wobec września do 172,7 pkt. W ujęciu rocznym rósł o 6,0 proc.

Indeks cen cukru wzrósł o 5,8 proc. w październiku w ujęciu miesięcznym. Powodem było oczekiwanie spadku podaży w związku zapowiedziami dużych redukcji produkcji w Indiach i Tajlandii.

Indeks cen zbóż wzrósł o 4,2 proc. w październiku z powodu obaw spadku zbiorów pszenicy i kukurydzy w krajach, które są ich największymi eksporterami.

Indeks cen olejów roślinnych wzrósł o 0,5 proc. do największego poziomu od ponad roku, a indeks mięsa poszedł w górę o 0,9 proc., co wiązane jest z popytem generowanym przez Chiny zmagające się z kryzysem afrykańskiego pomoru świń.

Indeks cen nabiału spadł o 0,7 proc. w październiku, bo taniejący ser zniwelował sutki wzrostu cen mleka w proszku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane