Farmaceutyczny gigant otwiera centrum danych

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 14-09-2010, 00:00

Nawet 100 specjalistów znajdzie pracę w trzecim w świecie centrum zarządzania danymi z badań klinicznych MSD.

Polscy naukowcy udowodnili, że w Polsce warto inwestować

Nawet 100 specjalistów znajdzie pracę w trzecim w świecie centrum zarządzania danymi z badań klinicznych MSD.

Zwykle fuzje oznaczają zwolnienia. Nie w polskim MSD. Firma, ktora powstała po ubiegłorocznym połączeniu koncernów farmaceutycznych Merck i Schering-Plough, planuje nad Wisłą kolejne inwestycje i wzrost zatrudnienia.

— Już rozpoczęliśmy rekrutację na kluczowe stanowiska do centrum przetwarzania danych z badań klinicznych, które rusza w Warszawie — mówi Adam Schechter, wiceprezes MSD.

Centrum na Europę

Takie centra koncern, który prowadzi badania kliniczne na 100 tys. osób, ma dziś tylko w Kolumbii (obsługuje obie Ameryki) i Chinach (na resztę świata). W polskim analizowane będą wyniki badań klinicznych z całej Europy.

— Centrum będzie zatrudniać 100 osób — mówi Adam Schechter, wiceprezes MSD.

Chodzi o absolwentów nauk biologicznych, farmacji czy IT. Po otwarciu centrum inwestycje koncernu, który jest w Polsce od 20 lat, przekroczą 50 mln USD. Dziś MSD ma w naszym kraju 700 pracowników i jest jedną z dziesięciu największych firm farmaceutycznych nad Wisłą.

W tym, że to w Polsce zostanie otwarte centrum analiz, dużą zasługę miał dział badań klinicznych MSD w Polsce.

— Obecnie prowadzimy w Polsce 52 badania kliniczne, to 2-3 proc. wszystkich badań MSD, co oznacza, że Polska jest znaczącym rynkiem. Staramy się o to, aby było ich więcej. Do sukcesu w tym obszarze potrzebne są przyjazne regulacje prawne i krótki czas zatwierdzania badań — mówi Adam Czernik dyrektor polskiego działu badań klinicznych MSD, który zatrudnia 45 osób i jest największy w Europie Środkowej.

Więcej badań

Specjaliści oceniają projekt MSD z umiarkowanym optymizmem.

— Utworzenie centrum zarządzania danymi klinicznymi to krok w dobrym kierunku. Liczę jednak na więcej. Poza obróbką i generowaniem danych klinicznych potrzeba nam zdecydowanie więcej centrów dla badań przedklinicznych, bo to one są głównym źródłem tworzenia innowacyjnych leków, które mogą być potem testowane klinicznie. Decyzja o utworzeniu centrum na pewno nas uwiarygodnia w oczach inwestorów z branży farmaceutycznej i pozwoli na lepsze wykorzystanie naszego potencjału — komentuje Paweł Błachno, prezes Jagiellońskiego Centrum Innowacji.

— Warszawskie centrum podlega pod nasz dział RD i jest traktowane jako inwestycja w badania i rozwój. Na dodatek jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi partnerami: jeśli pojawi się jakieś ciekawe rozwiązanie, chętnie się zaangażujemy — mówi Adam Schechter.

MSD to używana poza USA nazwa połączonych Merck Co. i Schering-Plough. Koncern ma ponad 15 nowych leków, będących w ostatniej fazie badań klinicznych. W MSD pracuje 100 tys. osób w ponad 140 krajach na całym świecie. W 2009 r. wydatki firmy na badania i rozwój sięgnęły 5,8 mld USD.

Okiem konkurenta

Maciej Wieczorek, prezes biotechnologicznej firmy Mabion, inwestującej 20 mln zł w centrum RD, w którym można produkować leki do badań klinicznych

Szału nie ma

Nie uważam, by było to coś przełomowego. Kraje centralnej i wschodniej Europy od wielu lat stają się bardzo istotnym miejscem do prowadzenia badań klinicznych ze względu na relatywnie wysoką jakość procedur medycznych, łatwość rekrutacji pacjentów i niższy koszt. Spośród krajów regionu Polska jawi się jako naturalne centrum koordynacji takich badań (ze względu na wielkość rynku). Dotychczas takie badania przeważnie koordynowane były np. z Londynu, czy Wiednia. Inwestycje te mają charakter kosztowo efektywny i jako podstawę wykorzystują tanią wykwalifikowaną siłę roboczą. Nie zdziwię się jak za 3 lata centrum po cichu zostanie przeniesione do Bukaresztu czy Kijowa. Dużo większą wartość miałoby centrum badawczo-rozwojowe MSD, inwestycja w laboratoria i rozwijanie w Polsce innowacyjnych leków. Trwałość i korzyść z takich inwestycji byłaby niewspółmiernie większa.

Znajdź pracę

MSD szuka do centrum zarządzania danymi z badań klinicznych osób z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i wykształceniem wyższym w zakresie: medycyny, farmacji, biologii, biotechnologii, biostatystyki, pielęgniarstwa i innych nauk przyrodniczych, jak również informatyki i inżynierii biomedycznej. Zainteresowani kandydaci mogą kierować swoje CV wraz z listem motywacyjnym w języku angielskim na adres e-mail: rekrutacja_msdpl@merck.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane