Farmaceutyki znów na topie

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 27-04-2001, 00:00

Farmaceutyki znów na topie

Znakomite są ostatnie dni dla giełdowych dystrybutorów farmaceutyków. Trójka, złożona z Farmacolu, Orfe i Prospera, osiągnęła najwyższe kursy od wielu tygodni. Wzrosły także notowania PGF, największej spółki z branży.

Powodem są bardzo dobre wyniki kwartalne. Analitycy oczekiwali, że wzrost konkurencji drastycznie ograniczy rentowność spółek. Faktycznie, u wszystkich dystrybutorów charakterystyczna jest wyższa dynamika przychodów niż zysku netto. To efekt konsolidacji branży i spadku marż rynkowych. Mimo to rezultaty kwartalne ucieszyły giełdowych graczy.

Efekt wyników najwyraźniejszy jest w przypadku Orfe. Kurs spółki rósł już przed ich publikacją, co świadczy o prawdopodobnych przeciekach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni akcjonariusze spółki zyskali ponad 20 proc. Orfe wykazało się bowiem najwyższą rentownością sprzedaży spośród przedsiębiorstw „wielkiej czwórki”.

Niewiele słabszy był w I kwartale Farmacol. Do poprawy notowań spółki przyczyniły się także obiecujące prognozy skonsolidowane na ten rok, a wskaźniki ceny do zysku i wartości księgowej nadal pozostają na bardzo niskim poziomie.

Pozytywnie należy także ocenić wyniki Prospera i PGF, chociaż w tym drugim przypadku inwestorzy byli najbardziej ostrożni i kurs spółki zyskał w tym tygodniu zaledwie o 4 proc.

Obok wyników giełdowa przyszłość dystrybutorów uzależniona jest od rezultatów kolejnych przetargów na państwowe jeszcze przedsiębiorstwa. Wszystkie giełdowe spółki staną m.in. w konkury o Cefarm Warszawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Farmaceutyki znów na topie