Farmacja na minusie

AT
opublikowano: 08-08-2011, 00:00

Sprzedaż leków spada. Winna jest ustawa i trudna sytuacja na rynku.

Sprzedaż leków spada. Winna jest ustawa i trudna sytuacja na rynku.

Lipiec okazał się najgorszym miesiącem dla branży farmaceutycznej. Jak wynika z danych IMS Health, firmy badającej rynek farmaceutyczny, sprzedaż hurtowni do aptek (w cenach hurtowych) spadła w lipcu o 1,5 proc. w ujęciu rocznym i aż o 10 proc. w porównaniu z czerwcem 2011 r. Jeszcze w styczniu dynamika wynosiła 13 proc., w kwietniu — już tylko 2 proc.

— Jest to drugi miesiąc, w którym zanotowaliśmy spadek wartości sprzedaży, i jest to najgorsza dynamika od początku roku. Sprzedano leki i produkty farmaceutyczne za 1,66 mld zł. Oczywiście w okresie wakacyjnym jest pewne spowolnienie, ale w tym przypadku można zauważyć już trend. Spadek w porównaniu z 2010 r. to potwierdza — mówi Marcin Gawroński, analityk IMS Health.

Winą obarcza trudną sytuację na rynku oraz ustawę refundacyjną, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2012 r.

— Branża czuje się zagrożona nowym prawem. Od września producenci, hurtownie i apteki zaczną intensywnie przygotowywać się do ustawy. Jakie to będą działania i jak to wpłynie na rynek, nikt nie jest w stanie przewidzieć. Ustawa nadal jest dla wszystkich wielką niewiadomą — przekonuje Marcin Gawroński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy