'Farmacja Polska' przestrzega przed wzrostem cen niektórych leków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 19:40

Jeśli parlament nie zmieni przepisów o podatku VAT, stawka tego podatku na wiele leków używanych w najcięższych chorobach, wzrośnie wkrótce z 7 do 22 proc., a to oznacza, że ich ceny mogą być o 15 proc. wyższe - alarmuje Izba Gospodarcza "Farmacja Polska".

Jeśli parlament nie zmieni przepisów o podatku VAT, stawka tego podatku na wiele leków używanych w najcięższych chorobach, wzrośnie wkrótce z 7 do 22 proc., a to oznacza, że ich ceny mogą być o 15 proc. wyższe - alarmuje Izba Gospodarcza "Farmacja Polska".

"Chodzi o leki kupowane przez szpitale, używane w leczeniu m.in. nowotworów, cukrzycy, zaburzeń zwyrodnieniowych i AIDS" - powiedziała w środę prezes Izby Irena Rej, podczas obrad senackiej Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych. Komisja zajmowała się poprawkami do ustawy o podatku VAT.

Jak tłumaczyła Rej, w Polsce leki mogą być dopuszczone do obrotu na podstawie wpisu do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium RP lub też na podstawie rejestru unijnego, wpisu w trybie tzw. procedury scentralizowanej.

Tymczasem w załączniku do ustawy o VAT zapisano, że 7-proc. VAT-em będą objęte leki wpisane do polskiego rejestru, mimo iż skutki prawne wpisania leku do rejestru unijnego są tożsame z wpisem do rejestru polskiego. Oznacza to, że leki zarejestrowane w procedurze scentralizowanej będą objęte 22-proc. podatkiem VAT.

Dlatego Izba zaproponowała poprawkę, która ma celu objęcie 7-proc. VAT-em leków zapisanych w obu rejestrach. Poprawkę poparł podczas obrad komisji wiceminister finansów Jarosław Neneman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane