Fast foody były zdrowsze w latach 80.

AR
opublikowano: 01-03-2019, 17:57

Wyniki badań, opublikowanych przez pismo „Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics” i opisanych przez portal "Market Watch", odsłaniają smutną prawdę o sieciach takich jak McDonald’s, KFC i Burger King.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie porównali jakość posiłków, które oferowane były w kartach dań najpopularniejszych sieci fast-foodów w USA w 1986 r., 1991 r. i 2016 r. Było to możliwe, ponieważ w archiwalnych ofertach restauracji i barów - w tym działających również w Polsce sieci takich jak McDonald’s, KFC i Burger King - znajdowały się informacje o wielkość porcji (wadze), liczbie kalorii i zawartości sodu. 

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

Wartość wszystkich tych parametrów w  oferowanych przez fast-foody przystawkach, daniach głównych i deserach w ciągu ostatniej dekady wzrosła - twierdzą naukowcy - znacząco.  Pomimo że dzisiaj w menu znanych lokali gastronomicznych znajduje się więcej  „zdrowszych” dań np. wegańskich burgery, sałatki i soki, to i tak jeszcze 30 lat temu oferta fast-foodów była zdrowsza. 

- Nasze badania daje wgląd w to, jak fast-foody mogły przyczynić się do nasilenia problemu otyłości i zwianych z nią chorób przewlekłych w USA - mówi  na łamach „Market Watch” Megan A. McCrory, główny autor badania. 

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy