Fatalne dane o produkcji

Przemysław Kwiecień
19-02-2009, 14:49

Produkcja w styczniu obniżyła się aż o 14,9 proc. rocznie, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych (11,4 proc.) i naszej prognozy (11,2 proc.), co w zestawieniu z danymi o wymianie handlowej za grudzień potwierdza, że skala spowolnienia w polskiej gospodarce jest znacznie większa niż oczekiwano do niedawna i odzwierciedla zależność koniunktury w Polsce od kondycji gospodarek Europy Zachodniej.

Dane wpisują się jednak w nasze oczekiwania co do kolejnej sporej obniżki stóp – naszym zdaniem o 50 bp (przy czym kolejne 75 bp jest bardziej prawdopodobne niż 25 bp), gdyż uważamy, że większość w RPP będzie brała przede wszystkim pod uwagę perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji. Ceny producenta wzrosły o 3 proc. r/r - powyżej naszej prognozy (2,7 proc.) i konsensusu (2,2 proc.), co ujawniło wpływ słabnącego złotego.

Uważamy jednak, iż wpływ ten tylko częściowo przeniesie się na wskaźnik CPI. Dane miały negatywny wpływ na złotego, który po publikacji stracił 2 grosze w relacji do euro.

Przemysław Kwiecień
Autor jest głównym ekonomistą X-Trade Brokers Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fatalne dane o produkcji