Czytasz dzięki

Fatalne dane z USA

  • Marek Rogalski
opublikowano: 14-05-2015, 00:00

WALUTY

Brak odbicia w sprzedaży detalicznej za kwiecień wobec 1,1-procentowego wzrostu po rewizji w marcu oraz zaledwie 0,1-procentowy wzrost m/m dla wskaźnika oczyszczonego o wolumen sprzedaży samochodów to dane, które zmuszają do postawienia sobie pytania, czy bliżej realnych wyników PKB za II kwartał nie będą czasem ekonomiści z oddziału Fedu w Atlancie, którzy prognozują dynamikę na poziomie zaledwie 0,8 proc. w wersji zannualizowanej. Przypomnijmy, że jak na razie precyzyjnie przewidzieli oni odczyt za I kwartał, który wyniósł 0,2 proc. — chociaż może być zrewidowany w dół ze względu na słabe dane o bilansie handlowym za marzec. Skoro tak, to nie dziwi fakt kolejnej fali osłabienia dolara — prawdopodobieństwo podwyżki stóp we wrześniu-październiku maleje. Zobaczymy jeszcze, co pokażą piątkowe dane o produkcji przemysłowej.

W przypadku EUR/USD na słabsze dane z USA nałożyłosię też odbicie rentowności niemieckich obligacji, co pchnęło notowania powyżej poziomu 1,13. Chociaż rano rynek wydawał się jeszcze nieco zawiedziony słabszym odczytem PKB za I kwartał w Niemczech (0,3 proc. kw./ kw. i 1,1 proc. r/r), co wpłynęło na ostateczne dane dla całej strefy euro (0,4 proc. kw./kw. i 1,0 proc. r/r). Chociaż te nie były już takie złe ze względu na lepsze wyniki z Francji i Włoch. W przypadku EUR/USD kluczowe pytanie brzmi, czy można liczyć na formację głowy i ramion? W takim układzie prawe ramię powinno się wyrysować w rejonie 1,1350-1,1375. Niemniej złą passę dolara mogą przełamać teraz tylko zaskakująco dobre wyniki o produkcji przemysłowej, które poznamy w piątek. Inaczej droga w stronę poziomu 1,1530, który bazuje m.in. na zasięgu z formacji podwójnego dna z I kwartału, stanie się całkiem prawdopodobnym scenariuszem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane