Fatalny podatek już w Sejmie

JK
opublikowano: 26-10-2010, 00:00

Dziś posłowie zdecydują, czy pojawi się nowy podatek — za transakcje wymiany udziałów i akcji w spółkach.

Dziś posłowie zdecydują, czy pojawi się nowy podatek — za transakcje wymiany udziałów i akcji w spółkach.

Dziś Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajmie się rządowym projektem zmian w CIT, zawierającym kilka korzystnych dla firm rozwiązań, ale też regulację niebezpieczną dla restrukturyzacji spółek.

— Rząd zamierza opodatkować wnoszenie aportem większościowych udziałów w spółkach. Projektowana regulacja będzie dyskryminować polskie firmy, bo te z innych państw unijnych nie są w swoich krajach opodatkowane. Nowe przepisy przyniosą negatywne konsekwencje dla firm i całej gospodarki, gdyż zahamują proces restrukturyzacji spółek i ich rozwój — mówi Janusz Zieliński, ekspert Business Centre Club.

Sprawę szeroko opisaliśmy w piątkowym "PB". Zdaniem doradców podatkowych, rząd popełnił błąd w projekcie lub też świadomie, kuchennymi drzwiami, chce wprowadzić nowy podatek. Ministerstwo Finansów (MF) na razie problemu nie dostrzega.

Prawnicy twierdzą jednak, że jeśli projekt nie zostanie naprawiony, to 19-procentowy podatek dochodowy obciąży spółki przenoszące większościowe udziały lub akcje z jednych spółek do innych (gdy spółką polską będzie ta, z której udziały są przenoszone, lub ta, do której są wnoszone). Kuriozum polega na tym, że dziś takie transakcje nie są w Polsce opodatkowane, tak samo jak w całej Unii. Doradcy podatkowi alarmują, że błąd MF polega na niedodaniu do załącznika nr 3 nazwy "Rzeczpospolita Polska". W załączniku tym są bowiem wymienione wszystkie kraje unijne oprócz naszego. W efekcie wymiana większościowych udziałów będzie w Polsce opodatkowana, a w pozostałych krajach unijnych nadal nie.

Na łamach "PB" oburzenie wyraziły tuzy polskiego biznesu. Obawiają się, że nowy podatek zastopuje procesy restrukturyzacji spółek.

— Fiskus nie ma co liczyć na dodatkowe dochody, gdyż nikt takich transakcji nie będzie przeprowadzał. Na popularności zyskają znowu raje podatkowe — uważa Zbigniew Jakubas, inwestor giełdowy.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu