FAZ: Polska ma prawo żądać solidarności UE w sporze z Rosją

(Marek Druś)
opublikowano: 23-11-2006, 10:54

Polska odważyła się zażądać solidarności od innych członków Unii Europejskiej - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w kontekście polskiego sporu z Rosją o import mięsa.

Polska odważyła się zażądać solidarności od innych członków Unii Europejskiej - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w kontekście polskiego sporu z Rosją o import mięsa.

"FAZ" wyraża opinię, że Polska ma do takiej solidarności prawo i że leży to również w interesie Unii.

"Coraz więcej oznak, że obaj wiodący politycy polscy - Lech i Jarosław Kaczyńscy - którzy wygrali wybory jako eurosceptycy, zmieniają nastawienie i opowiadają się teraz za pogłębieniem integracji w UE w sprawach polityki energetycznej, a nawet w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa" - pisze niemiecki dziennik. "Unii może to tylko wyjść na dobre".

"Warszawskie kierownictwo chce w większym stopniu uczestniczyć w wypracowywaniu unijnej polityki wobec Rosji i ma do tego prawo. Ponadto, jest i pozostanie przydatne doświadczenie Polski i innych krajów wschodnioeuropejskich w stosunkach z ich wielkim wschodnim sąsiadem (...). Z drugiej strony, od czasu zmiany władzy nad Wisłą Polska nie wykorzystała w pełni możliwości współdziałania (przy określaniu unijnej polityki wobec Rosji - PAP). Było to spowodowane zarówno oczyszczaniem resortu spraw zagranicznych z fachowców, niepożądanych z partyjno-politycznego punktu widzenia, jak i obawami narodowych konserwatystów wobec Niemców i Europy Zachodniej. Nie jest to jednak powodem, żeby Polsce, której kierownictwo właśnie się czegoś uczy, odmówić solidarności (w sporze z Rosją). Przeciwnie - solidarność umocniłaby spójność Unii Europejskiej" - konkluduje "FAZ".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane