"FAZ": w sporze z Rosją Polska zasługuje na solidarność UE

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 25-11-2006, 16:06

W sporze z Rosją Polska zasługuje na solidarność Unii Europejskiej - napisał w sobotę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

W sporze z Rosją Polska zasługuje na solidarność Unii Europejskiej - napisał w sobotę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

Komentator konserwatywnej gazety zaznaczył na wstępie, że Polska była ostatnio dla innych krajów wspólnoty trudnym partnerem, "nie ułatwiając im zadania". "Narodowy akord zasadniczy brzmiał czasami tak przeraźliwie, że nasuwało się pytanie, dlaczego ten kraj (Polska) w ogóle wstąpił do UE" - pisze "FAZ", przyznając, że narzekania na Polskę wynikały czasami z braku krytycznego spojrzenia na własny kraj.

"Dziś w sporze z Rosją Warszawa zasługuje jednak na solidarność UE, a nie na gniew ze strony ludzi, którzy chcieliby jak najszybciej przeprowadzić rokowania z Moskwą na temat nowej umowy o partnerstwie" - czytamy.

Zdaniem komentatora, to nie nowe kraje z Europy Środkowej "przeszkadzają" (w porozumieniu z Rosją), lecz irytujący jest raczej własny pośpiech UE, "szczególnie po najnowszych doświadczeniach z rosyjskim zachowaniem w sektorze energetycznym". "Warszawa ma rację, domagając się ratyfikacji Europejskiej Karty Energetycznej, w końcu czołowi przedstawiciele Unii też niedawno domagali się tego samego" - podkreśla "FAZ".

Zakaz importu polskich produktów żywnościowych oraz zapowiedź całkowitego przerwania importu mięsa z UE z powodu wejścia do Unii Bułgarii i Rumunii "pachnie zbyt mocno polityką kremlowską w dawnym stylu". "Wielkie mocarstwo nie może zrezygnować z karania (innych), a najchętniej robi to w stosunkach dwustronnych" - pisze komentator "FAZ".

Jacek Lepiarz (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane