FBI: 67 mld USD kosztowały przestępstwa komputerowe w USA w 2005 r.

Polska Agencja Prasowa SA
20-01-2006, 15:05

67,2 mld USD wyniosły koszty przestępstw komputerowych popełnionych w 2005 r. w USA - wynika z raportu FBI, przedstawionego w czwartek przez portal informatyczny zdnet.com. Straty na skutek tych przestępstw poniosło w tym czasie 20 proc. amerykańskich firm.

67,2 mld USD wyniosły koszty przestępstw komputerowych popełnionych w 2005 r. w USA - wynika z raportu FBI, przedstawionego w czwartek przez portal informatyczny zdnet.com. Straty na skutek tych przestępstw poniosło w tym czasie 20 proc. amerykańskich firm.

Jak podało FBI, 2,8 mln firm i organizacji USA zostało dotkniętych przestępstwami komputerowymi.

Według zdnet.com, FBI obliczyła średni koszt globalnych przestępstw komputerowych w zeszłym roku, biorąc pod uwagę rezultaty badań 2 tys. 66 firm, korporacji, instytucji i organizacji działających w USA i na rynku globalnym. 1 tys. 324 firmy i instytucje, czyli 64 proc. badanych stwierdziły, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy poniosły na skutek przestępstw komputerowych straty finansowe.

Każda firma amerykańska dotknięta przestępczością komputerową straciła na tym średnio 24 tys. USD. Firmy z sondażu FBI, które przyznały się do strat spowodowanych przestępstwami komputerowymi, obliczyły ich wartość średnio na 32 mln USD.

Według FBI, zaatakowane firmy średnio traciły 12 mln USD w incydentach związanych z atakami wirusów, robaków internetowych i koni trojańskich, 3,2 mln USD w przestępstwach związanych kradzieżami, 2,8 mln USD związanych z przestępstwami finansowymi online i 2,7 mln USD na skutek ataków hackerskich na sieci.

Firmy bronią się w sposób dość standardowy. Jak wynika z analizy FBI, 98,2 proc. ankietowanych firm posiada oprogramowanie antywirusowe, zaś 90,7 proc. - firewall (serwer lub komputer służący jako zapora ochronna przeciwko atakom sieciowym lub niepowołanemu dostępowi). Oprogramowanie antyspamowe i antyspyware (chroniące przed śmieciową korespondencją i programami szpiegującymi) posiada 75 proc. respondentów.

Spora część przestępstw komputerowych następuje w samej firmie. Działania związane z włamaniami, oszustwami, niepowołanym dostępem do danych, których sprawcy pochodzili z samej atakowanej firmy sygnalizowało 44 proc. przedsiębiorstw. FBI zarekomendowało przyjęcie przez wszystkie firmy procedur i polityki bezpieczeństwa dla ograniczenia liczby takich incydentów.

Według zdnet.com, w zeszłym roku fiskalnym zapobieganie przestępstwom komputerowym przez FBI znalazło się już na trzecim miejscu priorytetów budżetowych tej organizacji.

Jeśli szacunki FBI znajdą potwierdzenie u niezależnych analityków wówczas - według kalifornijskiej firmy analitycznej Byte - zeszły rok może być rekordowy, jeśli chodzi o wartość przestępstw komputerowych. Szacunki wartości przestępstw komputerowych w 2005 r.  dla Azji i Europy - według Byte - wynoszą ok. 50 mld USD. Oznaczałoby to, że USA, Azja i Europa straciły w 2005 r. na przestępstwach komputerowych 117,2 mld USD. Dane z Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu mogą tylko podnieść łączne szacunki tych przestępstw - twierdzi Byte.

W sektorze telekomunikacyjnym oszustwa i wyłudzenia w 2005 r. przyniosły straty rzędu 1 mld USD - podaje zdnet.com, powołując się na dane US Secret Service. Ich wartość jest porównywalna z wartością wszystkich przestępstw kradzieży danych osobowych i posługiwania się fałszywymi tożsamościami. Jak obliczyła firma analityczna Javelin Strategy&Research, te przestępstwa spowodowały w 2004 r. straty w wysokości 52,6 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / FBI: 67 mld USD kosztowały przestępstwa komputerowe w USA w 2005 r.