FBI włącza się do sprawy ataku rosyjskich hakerów na rynku derywatów

opublikowano: 03-02-2023, 10:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) włączyło się do sprawy cyberataku na brytyjską spółkę ION Trading, odgrywającą ważną rolę na rynku derywatów, informuje Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.

Atak miał przeprowadzić LockBit, gang rosyjskich hakerów specjalizujący się w wymuszaniu haraczy. Jego skutkiem było znaczące utrudnienie w czwartek handlu derywatami, np. kontraktami terminowymi, w wielu europejskich i amerykańskich bankach. ION udostępnia rozwiązania automatyzujące ten handel. Zablokowanie takiej możliwości zmusiło pracowników banków i innych instytucji do „ręcznego” przeprowadzania transakcji metodami jeszcze sprzed ery powszechnie dostępnych komputerów. To o tyle trudne, że nie dość iż jest mozolne, to w przeszłości zajmowało się tym dużo więcej pracowników niż obecnie. ION poinformował klientów, że jego systemy nie będą w pełni przywrócone co najmniej do 5 lutego.

FBI miało już skontaktować się z menadżerami ION. Dochodzenie w tej sprawie wszczął brytyjski nadzór finansowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane