FDP wzywa rząd Dolnej Saksonii do sprzedaży udziałów w Volkswagenie

aktualizacja: 09-08-2017, 13:05

Niemiecka liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) wezwała władze landu Dolna Saksonia do sprzedaży udziałów w Volkswagenie, powołując się na ryzyko konfliktu interesów osłabiającego nadzór regionu nad skandalem, z udziałem największego europejskiego koncernu motoryzacyjnego, donosi Reuters.

Dolna Saksonia, która jest właścicielem jednej piątej praw do głosów w Volkswagenie szykuje się do zaplanowanych na 15 października wyborów, po których oczekuje się wygranej konserwatystów pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel i bardzo prawdopodobnego utworzenia koalicji rządowej właśnie z FDP.

Volkswagen
Zobacz więcej

Volkswagen

ARC

Państwo powinno w całości sprywatyzować Volkswagena – stwierdził na łamach dziennika Handelsblatt  Christian Lindner, lider FDP.

To nasze liberalne przekonanie – dodał polityk.

Chrześcijańscy Demokraci kanclerz Merkel (CDU) skrytykowali socjaldemokratów z SPD, którzy rządzą Dolną Saksonią, za okazywanie słabości i nie podejmowanie stanowczych działań wobec niemieckiego producenta aut.

SPD raczej nie zastosuje się do wezwania FDP do sprzedaży udziałów państwa w Volkswagenie, który  zapewnia ponad 100 tys. miejsc pracy tamtejszej gospodarce.

Według danych Thomson Reuters, Dolna Saksonia posiada około 59 milionów akcji VW, których wartość przekracza 7,6 mld EUR (bazując na cenie z wtorkowego zamknięcia na giełdzie we Frankfurcie).

Lindner wezwał również rząd federalny do sprzedaży 31,9 proc. udziałów w Deutsche Telekom i 21 proc. pakietu akcji Deutsche Post.

FDP od dawna sprzeciwia się państwowej własności spółek notowanych na giełdzie, ale SPD i CDU zawsze odrzucały wezwania do ich prywatyzacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / FDP wzywa rząd Dolnej Saksonii do sprzedaży udziałów w Volkswagenie