FE: Wlk. Brytania może wpaść w recesję

opublikowano: 13-11-2017, 14:22

Gospodarka Wielkiej Brytanii może w przyszłym roku popaść w recesję, ostrzega firma doradcza Fathom Economics, na którą powołuje się serwis Newsmax.

Zdaniem Andrew Brigdena głównego ekonomisty FE, prawdopodobnie przybrałoby to formę spadku produkcji w pierwszym i drugim kwartale 2018 r. To negatywy scenariusz wobec prognoz zebranych przez agencję Bloomberg. Mediana oczekiwań analityków zakłada bowiem wzrost PKB Królestwa odpowiednio o 0,3 i 0,4 proc. w wymienionych wcześniej okresach..

Wlk. Brytania, Brexit
Zobacz więcej

Wlk. Brytania, Brexit fot. Bloomberg

Może i jesteśmy bardziej niedźwiedzi niż konsensus rynkowy, ale oczywiście to nie znaczy, że się mylimy - powiedział Brigden. Wyjaśnia, że "…ekonomiści jako grupa nie są zbyt dobrzy w wykrywaniu recesji, nawet jeśli ta zagląda im w twarz".

Bank Anglii - który przed kilkoma dniami po raz pierwszy od dekady podniósł stopy procentowe z rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. - oczekuje również spowolnionego, ale dodatniego wzrostu w nadchodzących kwartałach. Krytycy decyzji BoE stwierdzili, że zaostrzenie polityki monetarnej, mając na uwadze kwestie i problemy związane z brexitem jest co najmniej wątpliwe, a nawet może być poważną pomyłką.

Bridgen zwrócił także uwagę, że w przededniu ostatniego globalnego kryzysu finansowego słowo "recesja" w ogóle nie było wymienione w „Raporcie o inflacji BoE”. Również analitycy MFW, OECD i sektora prywatnego nie przewidzieli żadnego tąpnięcia w globalnej gospodarce. 

Z drugiej strony, wielu ekonomistów i analityków przewidywało,  że recesja nastąpi, jeśli Wielka Brytania opowie się za brexitem. Ta prognoza również się nie ziściła. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / FE: Wlk. Brytania może wpaść w recesję