Fed budzi niepewność

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 13-09-2016, 22:00

Od początku tygodnia na rynkach finansowych widoczna jest niepewność związana z polityką monetarną prowadzoną przez Fed. Teoretycznie dane makro działają na niekorzyść scenariusza podwyżek stóp procentowych, jednak jastrzębie wypowiedzi części decydentów utrzymują ryzyko dalszego zacieśniania polityki monetarnej przy słabszych sygnałach z amerykańskiej gospodarki, ale stanowisko m.in. Lael Brainard, członkini Fedu, odebrane zostało jako gołębie. Wydaje się obecnie, iż bazowy scenariusz (opierający się na prawdopodobieństwach z rynku pochodnego CME) zakłada brak zmiany w zakresie stóp procentowych we wrześniu oraz możliwe dostosowanie polityki w grudniu. Na rynkach widoczna jest niepewność i nerwowość związana z polityka monetarnąw USA i jej przełożeniem na światowe rynki. Świadkami tego byliśmy w piątek, kiedy mocniejsze spadki indeksu S&P500 okazały się wystarczającym powodem do przeceny większości bardziej ryzykownych aktywów w poniedziałek w Europie.

Brak rewizji ratingu ze strony agencji Moody’s należy traktować jako czynnik pozytywny dla naszej waluty.

Po niedawnych raportach ze strony instytucji istniało realne zagrożenie obniżenia ratingu A2. Złoty tymczasem pozostaje pod presją, podobnie jak węgierski forint. Do niedawna to czynniki lokalne w postaci obaw o przyszłoroczny budżet, tempo wzrostu czy kwestie ratingów inicjowały podaż na złotym. Obecnie wydaje się jednak, że zarówno nasza waluta, jak i inne z koszyka Europy Środkowo-Wschodniej będą reagować proporcjonalnie na kształtowanie się układu risk on/off na szerokim rynku, w dużej mierze pomijając kwestie regionalne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu