Fed coraz mniej skuteczny

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 17-03-2016, 22:00

3 PYTANIA D… JAROSŁAWA JAMKI, WICEPREZESA ZARZĄDU IPOPEMA TFI

Jarosław Jamka, wiceprezes Ipopema TFI, uważa, że wpływ działań Rezerwy Federalnej na rynki jest coraz bardziej ograniczony. W środę Fed zasygnalizował, że do końca roku mogą być dwie podwyżki stóp procentowych, podczas gdy jeszcze w grudniu rezerwa federalna spodziewała się, że podwyższy koszt pieniądza czterokrotnie. Ostatecznie stopa funduszy federalnych ma wzrosnąć do 0,9 proc., a nie jak wcześniej zakładano — do 1,4 proc. Równocześnie bank centralny obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w 2016 r. z 2,4 do 2,2 proc. Gołębie nastawienie Fedu wywołało niewielkie zwyżki na Wall Street, a notowania dolara zaczęły spadać. W czwartek indeks dolara, pierwszy raz od pięciu miesięcy, zszedł poniżej 95 pkt., a para walutowa USD/ PLN znalazła się na poziomie najniższym od dwudziestu tygodni. © Ⓟ

1 Jak interpretować wyjątkowo gołębi komunikat Rezerwy Federalnej?

Rynek oczekiwał, że Fed zostanie przy trzech podwyżkach w tym roku. Tymczasem będą dwie, a jednocześnie obniżono prognozę wzrostu PKB, inflacji i nie podniesiono prognozy inflacji bazowej, choć rynek na to liczył. Takie zmiany wskazują na trochę słabszą gospodarkę w obecnym roku. Niemniej, dużo większy wpływ na gołębią retorykę Fedu miała panująca ostatnio zmienność na rynkach finansowych i spowolnienie gospodarcze na świecie.

2 Czy Fed może wycofać się z podwyżek stóp?

Będzie decydował na bieżąco. Następną aktualizację polityki dostaniemy po posiedzeniu w czerwcu, oczywiście o ile po drodze nie będzie negatywnego rozwoju sytuacji w realnej gospodarce i na rynkach finansowych. Wydaje się jednak, że miejsca na większą liczbę podwyżek już raczej nie ma. Według modelu Wu-Xia zacieśnianie polityki monetarnej następuje już od czerwca 2014 r. i do dzisiaj stopa procentowa Fedu (tzw. shadow federal funds rate) wzrosła już o równowartość 3,4 pkt. proc., chociaż nominalnie mieliśmy podwyżkę tylko o 0,25 pkt. proc. Wynika z tego, że obecny „cykl podwyżek” jest prawie tak duży jak w latach 2004-07.

3 Jak polityka Rezerwy Federalnej wpłynie na rynki?

Uważam, że obecnie wpływ gołębiego Fedu na rynki akcji i obligacji jest ograniczony. Od połowy zeszłego roku zmieniło się nastawienie inwestorów i dzisiaj można go opisać jako stan „unikania ryzyka”. I właśnie przez tę awersję polityka monetarna polegająca na dostarczaniu dodatkowej płynności jest sporo mniej efektywna, a nawet może też w ogóle nie wpływać na chęć globalnych graczy do kupowania dodatkowego ryzyka. Dodatkowo zwyżki od połowy lutego sprawiły, że w krótkim terminie rynki akcji są mocno wykupione i istnieje zagrożenie korektą. Niemniej, taniejący dolar jest pewną ulgą dla surowców i krajów rozwijających się. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane