Fed i Dell osłabiły koniunkturę na Wall Street

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 01-11-2005, 22:34

Wtorkowe notowania na Wall Street zdominowały dwa wydarzenia. Rynek oczekiwał od otwarcia na decyzję Fed dotyczącą stóp procentowych, co ograniczyło skalę obrotów. Negatywnie na przebieg notowań wpłyną też producent pecetów Dell, który opublikował rozczarowujące wyniki finansowe, przez co od otwarcia przeważała na rynku niewielka przecena indeksów.

Wtorkowe notowania na Wall Street zdominowały dwa wydarzenia. Rynek oczekiwał od otwarcia na decyzję Fed dotyczącą stóp procentowych, co ograniczyło skalę obrotów. Negatywnie na przebieg notowań wpłynął też producent pecetów Dell, który opublikował rozczarowujące wyniki finansowe, przez co od otwarcia przeważała  niewielka przecena indeksów.

Na zamknięciu Standard & Poor's 500, Nasdaq Composite i Dow Jones straciły po około 0,3 proc.Amerykański Fed podniósł na wtorkowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stopa funduszy federalnych w USA wzrosła do 4 proc., poziomu najwyższego od 4,5 roku. Była to już dwunasta podwyżka stóp z rzędu od czerwca 2004 r. W tym okresie główna stopa funduszy federalnych wzrosła z 1 do 4 proc.

Fed podtrzymał w swoim komunikacie zamiar stopniowego podwyższania stóp procentowych. Zarówno decyzja, jak i jej uzasadnienie były oczekiwane przez rynek, jednak inwestorzy poczuli się nieco rozczarowani. Część z nich po cichu liczyła, iż Fed utrzyma stopy ze względu na koszty huraganów, które spustoszyły rejon Zatoki Meksykańskiej. Jednak wielu ekspertów spodziewa się, że Fed będzie podwyższał stopy również na kolejnych spotkaniach aż do poziomu 4,5 proc.

Wśród spółek negatywnie wyróżnił się producent pecetów Dell. Największy na świecie producent komputerów osobistych nie osiągnął zapowiadanej sprzedaży kwartalnej i obniżył jej prognozę. Spółka straciła 9 proc. i pociągnęła w dół sektor technologiczny. Czołowy producent mikroprocesorów Intel potaniał o prawie 4 proc.

PK 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane