Fed miał 66,5 mld USD straty na obligacjach „na papierze”

opublikowano: 12-12-2018, 16:33

Rezerwa Federalna po zakupach w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej ma portfel obligacji wartości 4,1 bln USD. Właśnie ujawniono, że na koniec września traciła na nich 66,5 mld USD.

Analitycy wskazują, że strata Fed jest dużo wyższa od jego kapitału, wynoszącego 39,1 mld USD. Ponieważ nie jest zwykłym bankiem, przedstawiciele Fed bagatelizują „teoretyczne straty” i mówią, że nie mają one wpływu na zdolność banku centralnego do realizacji polityki monetarnej czy przekazywania zysków Departamentowi Skarbu, które po pierwszych dziewięciu miesiącach roku sięgnęły 51,6 mld  USD. Nie brak jednak głosów, że każde pogorszenie finansów osłabia postrzeganie Fed przez Kongres USA i opinię publiczną w sytuacji kiedy bank centralny jest atakowany przez prezydenta Donalda Trumpa.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Ujemna wartość netto banku centralnego może nie mieć znaczenia – powiedział były członek władz Fed Kevin Warsh.  - W praktyce jednak, pojawia się ryzyko osłabienia wiarygodności Fed, która wśród jego aktywów jest najcenniejsza – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu