Fed mniej wiarygodny

Marek Rogalski
opublikowano: 13-03-2008, 00:00

Ogłoszony we wtorek przez amerykańską Rezerwę Federalną kolejny plan ratunkowy dla pogrążonego w kłopotach sektora finansowego musieli

zauważyć inwestorzy. Miał przecież uspokoić nastroje i dać nadzieję, że sytuacja jest pod kontrolą i będzie stopniowo się poprawiać. Nie bez powodu kilka godzin wcześniej zastępca sekretarza skarbu USA Robert Kimmit twierdził, że amerykańska gospodarka zanotuje odbicie w drugiej połowie roku. Jego zdaniem, może się do tego przyczynić uchwalony przez Kongres pakiet fiskalny na łączną kwotę 150 miliardów dolarów.

Kryzys wydaje się zbyt poważny, a dodatkowo scenariusz wejścia gospodarki w kilkuletni okres stagflacji — coraz bardziej realny. Przyczyni się do tego kontynuacja agresywnej polityki obniżek stóp procentowych przez Fed. A to byłby ostateczny cios dla dolara, który zostałby zepchnięty do drugiej ligi, a także zaważyłoby na reputacji banku centralnego. Tym samym nie jest zaskoczeniem sytuacja, w której inwestorzy „nie kupują” już kolejnych obietnic, lecz wykorzystują każdą korektę do wyprzedaży amerykańskich aktywów.

Może się zatem okazać, że za kilka dni nikt nie będzie pamiętał o silnej wtorkowej zwyżce na Wall Street, a także o kilkugodzinnym rajdzie mocnego dolara. Rzeczywistość na rynkach finansowych nieraz bywa bardziej brutalna niż ta, którą obserwujemy wokół siebie. Niemniej dość często trafiają się okazje pozwalające na większy zarobek. Tworzą je nadzieje inwestorów, którzy liczą na zmianę trendu, i tych, którzy wierzą w powrót starych czasów. Tymczasem w długim okresie, i to na każdym rynku, zwłaszcza walutowym, wygrywa ten, kto ściśle przestrzega reguł gry zgodnie z kierunkiem średnioterminowego trendu i zachowuje trzeźwy osąd rzeczywistości. Każdy się myli, nawet bank centralny. Dlaczego by na tym nie zarobić? George Sorosowi przecież się udało.

Marek Rogalski

główny analityk First International Traders Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy