Fed nie zaskoczył, ale zawahał notowaniami złota

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 04-11-2021, 10:10

Zgodnie z oczekiwaniami, kluczową informacją bieżącego tygodnia na rynku złota był komunikat ze strony Rezerwy Federalnej, dotyczący polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Wczoraj ta instytucja zaprezentowała scenariusz, który w dużym stopniu był przez rynek oczekiwany. Fed nie zmienił bowiem poziomu stóp procentowych, za to zdecydował się na rozpoczęcie procesu wycofywania się ze skupu aktywów (taperingu QE).

Ogłoszone zostały plany stopniowego ograniczania skupu aktywów o 15 mld USD miesięcznie, z celem całkowitego wycofania się z QE do połowy 2022 roku. Tego typu decyzja była przez rynek oczekiwana.

Natomiast więcej emocji wzbudzało wyczekiwanie na informację dotyczącą dalszych planów Fed w zakresie zacieśniania polityki monetarnej. I na to instytucja rzuciła więcej światła. Prezes Fed, Jerome Powell, powiedział, że jego zdaniem podwyższona inflacja jest przejściowa, a ceny uspokoją się, gdy znikną trudności handlowe. Jednak szef Fed i tak ocenił, że na razie jest zbyt wcześnie, aby rozważać podnoszenie stóp procentowych. Według Powella, Fed nadal powinien śledzić uważnie sytuację na rynku pracy oraz wskaźniki dotyczące wzrostu gospodarczego.

Powyższe informacje wpłynęły istotnie na wycenę złota podczas wczorajszej sesji. Kontrakty na ten kruszec zniżkowały nawet do rejonu 1760 USD za uncję, czyli zeszły na najniższe poziomy od około trzech tygodni. Jednak do końca sesji ta zniżka została nadrobiona, a dzisiaj rano ceny złota pozostają stabilne w okolicach 1770-1775 USD za uncję.

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

Informacje ze strony Rezerwy Federalnej nie zmieniły bowiem aż tak istotnie sytuacji na rynku kruszcu. Co prawda padła deklaracja wycofywania się ze skupu aktywów, ale była ona na rynku oczekiwana, więc tapering QE sam w sobie nie powinien wywierać dodatkowej presji na notowania złota. Z kolei brak jasnych deklaracji dotyczących terminu podnoszenia stóp procentowych wywołał raczej ulgę wśród inwestorów na rynku złota, bowiem oznacza to, że taka decyzja raczej nie zapadnie prędko. Dla notowań złota może to oznaczać dalsze ruchy w okolicach 1760-1800 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane